Piwna Turystyka: odwiedzam rzemieślnicze browary, Artezan, Beer Bros i Bednary

Co robić w Warszawie i okolicach w weekend? Warto odwiedzić rzemieślnicze browary. Ja kolejny raz spędziłem weekend w ten sposób. Plan był taki by odwiedzić w odpowiedniej kolejności Browar Bednary, Browar Beer Bros i Browar Artezan. Od najmniejszego do największego. Każdy zupełnie inny, ale łączy je wspólna cecha, ludzie, którzy odpowiadają za te inicjatywy są pełni pasji i miłości do piwa rzemieślniczego.

Szeroka droga przede mną. Do Browaru Bednary bardzo łatwo dojechać autostradą.

a piwna turystyka (1)

Wyjazd przed południem. Na szczęście w Mercedesie, można spokojnie się wyspać.

a piwna turystyka (2)

Sielanki panującej w Bednarach pozazdrościłby sam mistrz Kochanowski. Browar będzie coraz większy, bo do warzelni o wypiciu 5hl i 5 tanków fermentacyjno-leżakowych po 10 hl dojdzie kolejne pomieszczenie i nowe tanki.

Browar Bednary (1)

Rafał z Browaru Bednary zawsze czeka z otwartymi rękoma na nowych gości. Pub jest przy browarze, więc przybywajcie tłumnie. W tle widoczna warzelnia od Minibrowary.pl

Browar Bednary (2)

Na miejscu do nabycia najnowsze piwa z pierwszej ręki, tu między innymi Stoutopia czyli FES i Oyster Stout z papryczkami chili. Już niedługo kolejna ciemna nowość. Będzie grubo!

Browar Bednary (4)

Na miejscu dwa nalewaki, na kranach między innymi Orange Machine.

Browar Bednary (3)Sielankowa atmosfera w działającym od pierwszego półrocza 2014 roku, Browarze Bednary pomaga człowiekowi odetchnąć i zrelaksować się, to przyciąga, powrót tutaj to sama przyjemność, mam nadzieję, że do zobaczenia już niedługo! Dojazd do Bednar to mniej niż półtorej godziny drogi z Warszawy.

Jeszcze bliżej jest Żyrardów, w którym od sierpnia 2015 roku działa na powierzchni blisko 700 m2, rzemieślniczy browar Beer Bros. Industrialny klimat XIX wiecznej fabryki lniarskiej w taką angielską pogodę robi niesamowite wrażenie.

Browar Beer Bros (1)

Na miejscu warzelnia o wybiciu 22 hl  i 7 tanków, również 22 hl każdy. Miejsca jest na dwa razy tyle tanków, więc możliwości produkcyjne i potencjał są ogromne. Do tego dwie bardzo ciekawe nowości, czyli Hippie IPA pachnąca truskawkami, dla mnie byłby tam jeszcze poziomki oraz Fenegryka Ale z czarnuszką i kozieradką,wzorowana na popularnym w Żyrardowie chlebie z tymi samymi dodatkami. Generalnie jeśli kiedykolwiek próbowaliście czegoś od Beer Brosów to wiecie, że styl to tylko podstawa, a potem uruchamiana jest ogromna kreatywność twórców, sztuka łączy się z nauką. Już niedługo kolejne nowe piwo, będzie jak zawsze bardzo ciekawie.

Browar Beer Bros (2)

Powierzchnia browaru jest ogromna, niestety jednak nie może być w nim pubu, co jest ogromną stratą. I wiecie co? Przybrowarny lokal ma potencjał na kulturalne centrum miasta, sprowadziłoby turystów i ożywiło pofabryczny obszar. W każdym razie trzymam kciuki i zachęcam do odwiedzin.

Najbliżej Warszawy był creme de la creme tego wspaniałego wyjazdu, czyli moja pierwsza wizyta w Browarze Artezan. To pierwszy fizycznie powstały, rzemieślniczy browar w Polsce, który został założony w 2012 roku przez trzech piwowarów domowych, pasjonatów kultury piwnej i przede wszystkim przyjaciół. Już w nowej lokalizacji w Błoniu, po przenosinach z Natolina gdzie obecne rezyduje Browar Bazyliszek. Warzelnia o wybiciu 30 hl, 3 tanki o pojemności 60 hl, dwa o połowę mniejsze plus tank pośredniczący oraz dwa nowe tanki po 70 hl oraz tak bardzo wyczekiwana linia butelkowa o efektywności 2 tysiące butelek na godzinę. Robi to wrażenie, a widok na własne oczy jeszcze większe. Sam Jacek powiedział, że gdy trzy lata temu otwierali browar to nie pomyślałby, że będzie teraz w tym miejscu. Pomyślcie co będzie za trzy lata! Trzymam kciuki. Zresztą już kiedyś pisałem, że według mnie czeka na nich miano polskiego Sierra Nevada Brewing. Czyli piw będących ikonami. Już teraz odpowiadają między innymi za legendarnego Pacifica, czy jedno z moich ulubionych polskich piw, czyli Cymbopogona.

Browar Artezan (16)

Browar Artezan (14)

Browar Artezan (3)

Warzelnia zaprojektowana przez Pacovskie Strojirny.

Browar Artezan (5)

Browar Artezan (8)

Jak pokazał Warszawski Festiwal Piwa i kolejki po leżakowane w beczkach wersje Samca Alfa i Preparatu oraz ich odbiór, beczkowanie przez Artezan to strzał w dziesiątkę! Genialne piwa.

Browar Artezan (11)

Afterparty po wyjeździe to też słuszna koncepcja, Jabeerwocky świetnie nas ugościło. To był dobry czas, dzięki za obecność!

Jabeerwocky (1) Jabeerwocky (2)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s