Saison kontra Session

piwpawfoksal (9)

Saison, Saison IPA, Session IPA, Session Saison. Można się pomylić prawda? Taką wątpliwość miał ostatnio jeden z moich rozmówców, pokrótce to wyjaśniłem, ale w sumie więcej osób może mieć wątpliwości dotyczące tego, a w polskim piwnym internecie nie ma za bardzo nic na ten temat , więc jedziemy.

Będę opierał się na tym, co mówi o tym BJCP (Beer Judge Certification Program), niestety w stylach od PSPD (Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych) nie ma informacji na ten temat.

Zacznijmy od Saisona, dosłownie sezonu, sezonowego, czyli stylu piwa górnej fermentacji pochodzącego z Belgii. Oryginalnie warzonego w Walonii, przygotowywane było do spożycia przy pracy na polu, właśnie w sezonie dla żniwiarzy.
Zgodnie z wytycznymi styl powinien mieć 20-35 IBU, standardowo 5-7% alkoholu. Co do zasady powinno to być jasne (do jasnej pomarańczy do złotej barwy), ze złożonym smakiem, mocno nagazowane i wysoko odfermentowane. Dużą rolę odgrywają w jego smaku drożdże. Saison to orzeźwiające piwo wytrawnym finiszem, do tego to co istotne, wspierane jest przez ziołowy, przyprawowy i owocowy charakter w smaku. Im mocniejsza odmiana stylu tym mocniej zaakcentowane. Piwa w tym stylu są aromatyczne, estrowe.

Jak już widzieliście na początku wpisu może być klasyczny Saison, ale co modne w rzemieślniczym piwowarstwie, mogą być też wariacje dotyczące tego stylu oraz łączenie różnych stylów, stąd można będzie spotkać Saison IPA łączący cechy Saisona oraz India Pale Ale, Elderberry Saison, czyli piwo z czarnym bzem, ale też Session Saison, czyli ugrzecznioną jego wersję. Czym właściwie jest to określenie Session?

Skrótowo w określeniu „Session” właśnie o to chodzi, że są to ugrzecznione style, dosłownie mające być bardziej sesyjne niż tradycyjnie, sprawiające że można się ich więcej napić, bo mają one mniej alkoholu, niższą goryczkę, są łatwiej przyswajalne i po prostu łatwiej się je pije.

Jak wskazuje BJCP sesyjność określa się głównie na podstawie mocy piwa, zgodnie z wytycznymi są to piwa co do zasady mające poniżej 4% alkoholu i mogą występować niezależnie od stylu, są swoistym przedrostkiem przy dowolnych stylach jak np. Imperial, Double czy Russian, lecz z racji na modę na IPA, to właśnie Session IPA są wyjątkowo popularne w Polsce, ale równie dobrze może być piwo w stylu Session Saison, co będzie oznaczało, lżejszą wersję Saisona.

Mam nadzieję, że pomogłem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s