Hitachino Nest Ancient Nipponia z japońskiego rzemieślniczego Kiuchi Brewery

Dzięki współpracy z dystrybutorem piw rzemieślniczych Beer Enthusiast, który jest równocześnie importerem tego piwa do Europy, mam przyjemność degustacji znajdującego się w ich ofercie piwa Hitachino Nest Ancient Nipponia w stylu Imperial Lager z Kiuchi Brewery.

Przyznam, że spośród wszystkich piw z browaru Kiuchi to właśnie na to piwo czekałem najmocniej, początkowo było to piwo górnej fermentacji, jednak od 2011 roku jest to piwo dolnej fermentacji, czyli lager, ale nie jakiś tam Asia Lager, ale Imperialny Złoty Lager mający 8% alkoholu, 19 Plato i 25 IBU, w składzie którego użyto słodu Keneko Golden (datowany na 1900 rok) i chmieli Sorachi Ace, czyli pochodzących oryginalnie z Japonii składników.

Topowy kraftowy browar rodem z Japonii i kolejne jego piwo, bardzo oryginalne, ponieważ do jego warzenia użyto tych unikalnych słodów i chmieli. Hitachino Nest z charakterystyczną sową to marka Browaru Kiuchi (木内酒造) prezentująca przegląd piw górnej fermentacji, w tym przypadku prezentuje piwo dolnej fermantacji. Sam browar od 1996 roku warzy piwo rzemieślnicze, ponadto zajmuje się produkcją sake. Zwróćcie uwagę również na szyjkę, na której narysowany jest sam browar. Piwo dostępne jest na pierwszy rzut oka w czarnej niczym noc butelce o pojemności 550 ml, jednak po spojrzeniu pod światło widać, że jest to niesamowicie ciemna i głęboka zieleń.

Hitachino Nest Nipponia (2)

[BARWA]

Intensywnie złocista barwa, lekko zmętniona, ciało piwa dość zbite, widoczna jest jego moc.

[PIANA]

Drobnoziarnista i niska, biała piana, z czasem znikająca, ale to raczej norma przy mocniejszych piwach.

[ZAPACH]

Niesamowicie aromatyczne piwo, na pierwszym planie przede wszystkim słodowa słodycz, biszkoptowość w tym też karmelowość od słodu Keneko Golden, ponadto uzupełniana jest przez kokosowo-cytrusowe akcenty od chmielu Sorachi Ace.

[SMAK]

Wytrawne, bogate i pełne w smaku piwo mające 8% alkoholu, jednak jest to dość dobrze przykryte złożonym smakiem zdominowanym bogatą słodową słodyczą z dodatkiem cytrusów, a przede wszystkim jak na Sorachi Ace przyształo pinacolada, kokosy, ale też cytryny oraz winny charakter.

Hitachino Nest Nipponia (1)

2 myśli na temat “Hitachino Nest Ancient Nipponia z japońskiego rzemieślniczego Kiuchi Brewery

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s