Jagiełło Chmielak, czyli festiwalowe piwo na Chmielakach 2015

Chmielaki Krasnostawskie 2015 doczekały się oficjalnego festiwalowego piwa. Oczywiście oficjalna premiera odbyła się pierwszego dnia festiwalu, a samo piwo nazwą nawiązuje do tego najważniejszego dla Krasnegostawu wydarzenia.

Bardzo fajny pomysł, każdy festiwal powinien mieć zestaw własnych gadżetów jak koszulki, torby, szkło oraz przede wszystkim piwo. W ogóle stoisko browaru, które znajdowało się przy samym wejściu na plac niezwykle dobrze widoczne, najbardziej zielone ze wszystkich, przepełnione pnączami i szyszkami chmielu od razu rzucało się w oczy, bardzo fajnie to wyglądało. Ale to jednak jest najważniejszy festiwal dla Browaru Jagiełło, więc trzeba się pokazać, udało się? Według mnie tak.

Klasyczne piwa dolnej fermentacji z wspomnianymi lubelskimi chmielami tak w skrócie można opisać ofertę Browaru Jagiełło. Jak będzie tym razem? Chmielak z Chełmskiego browaru Jagiełło to mocno nachmielone piwo przy użyciu polskich chmieli z Lubelszczyzny, a dokładniej goryczkowej Marynki i aromatycznej Sybilli.

Jagiełło Chmielak (2)

Piwo to też okazało się zwycięzcą kategorii Leichtbier o zawartości ekstraktu do 11 Plato w konkursie konsumenckim piw, którego finał miałem przyjemność sędziować.
Oczywiście wtedy nie wiedziałem co to za piwo, a już w ciemno próbce, którą otrzymałem lacing oraz niezwykle intensywna goryczkowość i rześkość były od razu dostrzegalne, goryczka była w nim intensywniejsza niż w pilsie, który pojawił się po nim. Teraz już na spokojnie degustuję Chmielaka z Browaru Jagiełło i tylko potwierdzam swoje wcześniejsze spostrzeżenia, jest to klarowne jasnozłociste piwo z mega mocną śnieżnobiałą pianą, niesamowicie mocno oblepiającą ścianki szklanki, intensywnym aromatem chmielowym pochodzącym od Sybilli oraz uderzającą w podniebienie goryczką, która zdecydowanie dominuje w piwie, ale jest dość rześka, a z tego co się dowiedziałem piwo ma około 50 IBU (czyli bardziej nachmielone niż np. Pilsner Urquell), więc jak na lagera jest porządnie nachmielone i to ten goryczkowy charakter dominuje w Chmielaku. Piwo mogłoby być bardziej pełne w smaku, ale trzeba pamiętać, że to w dalszym ciągu jasny lager. Ma 4,6% alkoholu.

Czy to piwo jest rewolucyjne? Nie, bardziej należy postrzegać je jako ewolucję i znak, że dzieje się coraz ciekawiej w Browarze Jagiełło, kibicuję aby wśród kolejnych wypustów pojawił się na przykład zawsze lubiany Porter Bałtycki, coś wędzonego, w składzie nowofalowe polskie chmiele czy modny ostatnio Polish India Pale Lager.

Jagiełło Chmielak (1)

2 myśli na temat “Jagiełło Chmielak, czyli festiwalowe piwo na Chmielakach 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s