Festiwal Prawdziwego Piwa w Łebie, czyli test siły polskiego kraftu

Łeba, 7-9 sierpnia 2015, nadmorski kurort mający prawie 4 tysiące mieszańców, a w wysokim sezonie goszczący blisko dziesięciokrotnie więcej turystów. Według szacunków nawet 40 tysięcy osób dziennie mogło być w Łebie w festiwalowe dni. Liczbę turystów w mieście najlepiej oddają zdjęcia z kamerki na plaży pochodzące ze strony oognet.pl, które były hitem internetu.

Tak, też mam takie zdjęcie z plaży. W sumie to mało brakowało i musiałbym na niej spać, bo było takie obłożenie, że choć zacząłem szukać noclegu tydzień przed festiwalem to znalazłem go dopiero w dniu przyjazdu.

Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (1)

Tak wyglądał FPP w niedzielne popołudnie:

Z tego co słyszałem organizatorzy mówili o planowanych 8 tysiącach gości na Festiwalu, tak zapowiadana frekwencja brzmi zachęcająco. Patrząc na listę wystawców, w Łebie stawiła się ścisła czołówka polskich browarów rzemieślniczych i regionalnych, w większości wraz z ich ekipami. Festiwal w założeniach miał wszystko czego potrzeba by przyciągnąć miłośników dobrego piwa, ale czy to wystarczy by wzbudzić zainteresowanie wśród typowego turysty, który przyjechał na odpoczynek, to miało się okazać w dniach 7-9 sierpnia.

Jak było w rzeczywistości? Nie wiadomo jaka była całkowita frekwencja. Byłem tylko w niedzielę, więc ciężko mi ocenić cały festiwal przez pryzmat jednego dnia, bo wiadomo, zawsze w przypadku festiwali trzydniowych najlepiej jest pierwszego, bo działa efekt świeżości, ewentualnie drugiego dnia gdy się już wszystko rozkręci, a trzeciego zmęczenie robi swoje. Tego trzeciego dnia ulice Łeby były pełne, za to na FPP były pustki i mam wrażenie, że lekkie zrezygnowanie ze strony browarów, na przykład Doctor Brew nawet nie otworzył stoiska.

Na profilu Browaru Lubrow znalazłem takie zdanie:

„Pogoda dopisała, miejscówka była ciekawa, szkoda tylko organizatorskiej klapy, bo można było impreze zdecydowanie lepiej rozreklamować, i szerzyć piwną rewolucje wśród ludzi, którzy nie mają pojęcia, co to jest dobre piwo w naszym kraju.”

Zresztą w niedzielę z tego co widziałem wejściówka zamiast 3 zł, kosztowała 1 zł, a mając ulotkę wstęp był darmowy. Na mieście było kilkanaście plakatów, na rogatkach jak i w centrum, jeździł samochód zapraszający do wstępu, ulotki leżały przy atrakcjach turystycznych, a we wcześniejsze dni przy plaży i na mieście podobno były hostessy z ulotkami.

Festiwal od początku rysował się jako test siły kraftu, sprawdzenia czy piwo rzemieślnicze może zdobyć serca ludzi nie tylko w dużych miastach, ale też miejscowościach wypoczynkowych, wśród ludzi, który przyjeżdżają na odpoczynek i nic nierobienie.

Dla kraftów było jeszcze jedno wyzwanie, którego chyba nie docenili. W Łebie, na każdym kroku są informacje o Piwie Łebskim, w barach, sklepach, wszędzie, po mieście jeździ samochód z logo Łebskiego. Reklama na każdym kroku, od dobrych kilku lat uderza do świadomości wczasowiczów. A do tego w taki upał jak był w kurorcie wszyscy uderzają na plażę. Ponadto piwo związane nazwą z miejscowością dla przeciętnego turysty jak widać po przykładzie Łeby jest tym czego mu potrzeba, jest świetną pamiątką z wakacji, nie ma znaczenia, że jest warzone w innym województwie.

Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (33) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (34) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (35)

Zresztą ogromna reklama Łebskiego, która znajdowała się po drugiej strony ulicy gdzie było pole festiwalowe jak dla mnie zdominowała oznakowanie festiwalu, które mogło być lepsze. Festiwalowe pompowane wejście, na którym niestety nie było żadnej informacji, że to wejście na Festiwal Prawdziwego Piwa, do tego na płocie zamiast logo festiwalu logo organizatora, które dla przypadkowych przechodniów nie rodziło skojarzeń dotyczących tematyki festiwalu.

Mam wrażenie, że festiwal przepadł też w tłumie potencjalnych innych atrakcji dla turystów. Zresztą trzeba powiedzieć sobie wprost, ludzie nad morze jadą odpoczywać na plaży i póki jest odpowiednia do plażowania pogoda to nie wychylają nosa zbyt daleko od plaży. Aktualnie można jedynie gdybać, czy gdyby Festiwal odbywał się bliżej plaży, a nie w odległości mniej więcej kilometra to czy byłby zupełnie inny jego odbiór.

Czytam krytyczne opinie, że ze strony reklamy była to klapa, ale to jest naprawdę ogromne wyzwanie przebić się do świadomości z tego typu jakby nie patrzeć niszowym festiwalem na obcym terenie wśród istniejących już od lat lokalnych atrakcji. Ciężko w tej sytuacji pokonać szum informacyjny i ściągnąć rzesze ludzi, którzy jak się okazało jednak nie są zbyt mocno zainteresowani czym w ogóle jest to piwo rzemieślnicze.

Mam wrażenie, że był to odważny, ale jeszcze zbyt duży krok dla piwnej rewolucji, misja nieudana i kurort nie został zdobyty. Teraz pytanie czy będzie kolejna edycja, a jeśli tak to w jakim mieście, w jakiej formule, czy może będzie otwarty wstęp i dopuszczone też będą większe browary i w ogóle kto przyjedzie.

Z mojej perspektywy miło spędzony dzień na chillout, super premiery, świetne piwa, dobre jedzenie. Jednak patrząc szerzej wyszło na to, że było zbyt hermetycznie, że mimo wszystko była to zamknięta mentalnie impreza w głównej mierze dla branży oraz zainteresowanych osób, które ściągnęły na nią specjalnie z różnych zakątków Polski.

Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (4) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (5) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (6) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (7) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (8) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (9) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (10) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (11) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (12) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (13) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (14) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (15) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (16) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (17) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (18) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (19) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (20) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (21) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (22) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (23) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (24) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (25) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (26) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (27) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (28) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (29) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (30) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (31) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (32) Łeba Festiwal Prawdziwego Piwa (3)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s