Powrót legendy z Grodziska Wielkopolskiego i degustacja piw z Grodziska

Kiedy na wiosnę pojawiła się informacja, że rusza warzenie piwa Grodziskiego w odtworzonym przez Browar Fortuna w browarze w Grodzisku Wielkopolskim to było coś, historyczny moment, ponieważ po wielu latach miało powrócić oryginalne lekkie, wędzone, pszeniczne piwo Grodziskie. Ten nasz Grodzisz, o którego nasi przedstawiciele tak walczyli by został sklasyfikowany w BJCP jako nasz styl. To się udało i udało się też odtworzyć legendę. Piwo grodziskie wróciło do sklepów, zadebiutowało na Festiwalu Dobrego Piwa we Wrocławiu. Teraz można je dostać praktycznie w całej Polsce. Styl pochodzący z Wielkopolski, znane już od średniowiecznych czasów, warzone głównie właśnie w Grodzisku Wielkopolskim.

DSCF3505DSCF3488„Jakże ożywia! o iakże chłodzi!
Mówi tak każdy z dala lub z bliska.
Przyznayciewszystcy starzy i młodzi:
Boday to nasze piwo z Grodziska.”

Józef Łukasiewicz, „Do piwa grodziskiego” „Weteran Poznański” 1825 r.

Piwo grodziskie jak już wspomniałem jest to lekkie, orzeźwiające, zawierające mniej więcej 2-4% alkoholu, dymione, pszeniczne piwo, wysoko nasycone i w  zdominowane przez smak wędzonego słodu. Stąd jest to idealne piwo na gorące dni. Podane w trójkątnym, szampańskim kieliszku tworzy dodatkowy klimat. Co prawda nie mam takiego, ale działkowa atmosfera przy, której uraczę się tymi piwami również jest ekstra.

Browar z Grodziska powraca w maju 2015 roku z czterema piwami: Piwem z Grodziska, Piwem Bernardyńskim, Piwem Naturalnym z czerwoną porzeczką i Piwem Naturalnym z kwiatem czarnego bzu.

Najpierw to na co najbardziej czekałem, czyli Piwo z Grodziska, powrót legendy, który okazuje się świetnym powrotem, bo to piwo jest cudowne, niezwykle pijalne, z mocną białą pianą, słomkową barwą, smakowite, lekkie, pszeniczne z tymi dymionymi akcentami. Świetne piwo, bardzo trafia w moje gusta. Jeżeli tak smakował oryginał to warto było go odtworzyć. Zawiera 3,1% alkoholu, 7,7% ekstraktu i najlepiej podawać je w temperaturze 3-5 stopni Celsjusza, by było jak najzimniejsze.

DSCF3646 DSCF3629 DSCF3640Kolejne dwa piwa to lekkie, bo 2,5% i mające 10,5% ekstraktu wariacje dotyczące piw pszenicznych z dodatkami owocowymi, dodającymi piwom słodyczy. Oba odpowiednio schłodzone to mega interesujące i orzeźwiające propozycje na letnie dni. Pierwsze z nich ma czerwoną porzeczkę w składzie, której słodycz łączy się fajnie z delikatną wędzonką. Sok porzeczkowy daje też ciekawą czerwoną barwę. Bardziej w moje gusta jednak trafia wersja z kwiatami czarnego bzu, ja lubię słodkości, a to piwo daje mi jeszcze przyjemniejszą i ciekawszą słodycz, również łączącą się z delikatnie podkreśloną wędzonką.

DSCF3511 DSCF3517 DSCF3519 DSCF3520 DSCF3531DSCF3609 DSCF3608Na sam koniec zostawiam Piwo Bernardyńskie. Również nawiązanie do warzonego kiedyś piwa w Grodzisku Wielkopolskim, jest to najmocniejsze spośród 4 piw, ma 6,5% alkoholu, 13% ekstraktu, ale jak pozostałe również ma pszeniczny suszony dymem dębowym słód, a ponadto słód pilzeński. Bardziej intensywne w smaku, choć pojawiające się tutaj chlebowe akcenty to jednak nie jest to czego szukam, zdecydowanie wolę lżejsze wersje.

Super że te piwa wróciły, prócz powrotów Browar z Grodziska zaproponował nowatorskie podejście do piw i teraz tylko czekać co jeszcze nowego będzie chciał uwarzyć.

DSCF3588 DSCF3591 DSCF3594 DSCF3599

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s