Cechowe IPA, czyli India Pale Ale z Biedronki?

Były już inne piwa w ramach serii Cechowe, znając tamte można wiedzieć mniej więcej czego po tym się spodziewać.

W czasach gdy piwna rewolucja twa w najlepsze, jedni producenci mówią o chwilowych modach, następni starają się do niej dołączyć. Tym razem Biedronka za pomocą browaru Van Pur prezentuje piwo Cechowe w stylu India Pale Ale (IPA). Czujecie to? Szok, niedowierzanie, moja pierwsza myśl to było „o co w ogóle chodzi, to jakiś żart?”, ale jednak stało się to faktem, mamy flagowy rewolucyjny styl w dyskoncie, kolejny odcinek spotkania kraftu z czymś, co się określa mianem „crafty”.

Cytując kontrę „to pełne, słodowe piwo o wyrazistym charakterze z intensywnym aromatem oraz mocną chmielową goryczką. Inspirowane amerykańskim piwem India Pale Ale”.
Pozwólcie, że się do tego odniosę, po pierwsze amerykańskim piwem? Serio? IPA to przecież styl pochodzący z Wielkiej Brytanii, chyba że chodzi tutaj o znajdujące się w składzie amerykańskie chmiele, ale to nie jest jednak piwo jedynie z amerykańskimi chmielami, więc ciężko powiedzieć, że to AIPA, tym bardziej że typowe dla tamtego stylu cytrusowe i żywiczne aromaty nie są przeze mnie tutaj zauważalne.
Nie wiem ile ma IBU, ale sądząc po smaku to nie wydaje mi się by to było więcej niż 40, krótko mówiąc w porównaniu z innymi przedstawicielami stylu IPA, nie jest ono jakoś mocno nachmielone, do tego wyczuwalna lekka kwiatowość, zresztą całe to piwo mimo zawartości alkoholu na poziomie 6% wydaje mi się dość łagodne.

Przechodząc do charakterystyki piwa, ma ono niską śnieżnobiałą pianę, która całkowicie znika, jest klarowne i ma jasnozłotą barwę. W aromacie głównie wyczuwalne są akcenty pochodzące od Marynki, ponadto w składzie są takie chmiele jak Cascade, Amarillo, Centennial i Willamette. W porównaniu z browarami rzemieślniczymi jest ono o wiele mniej aromatyczne. Ma 13,7 plato i 6% alkoholu. Parafrazując powiem tylko Ce n’est pas IPA!

CechoweIPA

Jedna myśl na temat “Cechowe IPA, czyli India Pale Ale z Biedronki?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s