Porter z Islandii, czyli Einstok Olgerd Icelandic Toasted Porter

Dzięki współpracy z dystrybutorem piw rzemieślniczych Beer Enthusiast, który jest równocześnie importerem tego piwa, mam przyjemność degustacji znajdującego się w ich ofercie piwa Einstok Olgerd Icelandic Toasted Porter. To kolejne piwo z tego browaru z Islandii, tym razem w stylu Porter z dodatkiem amerykańskich chmieli, więc American Porter.

Browar zlokalizowany jest w islandzkim Akureyri, mniej niż 100 kilometrów od koła podbiegunowego. Założony został w 2010 roku przez Bernarda La Borie, Davida Altshulera and Jacka Sichtermana, którzy podczas wizyty dogadali się z Viking Brewery i tamże rozpoczęli warzenie nowych piw na wyspie. Einstok znaczy unikalny, żeby to piwo też takie było.

Pierwsze co przykuwa wzrok to genialne wręcz etykiety, minimalizm połączony ze świetnym logo, topory, wikingowie, jest ogień. Do tego podane współrzędne N65 i W18.

Pij, podbij, powtórz! Głosi hasło browaru. Tak też zrobię.

W składzie chmiele Cascade i Northern Brewer, słód jęczmienny, drożdże, woda prosto z islandzkiego lodowca. Ma 6% alkoholu, 14,5% Plato, dostępne jest w butelce o objętości 330 ml.

Einstok Olgerd Toasted Porter (2)

[BARWA]

Czarne, czarne i jeszcze raz czarne. Na Islandii są białe noce, ale są też kompletnie czarne, to piwo właśnie takie jest.

[PIANA]

Piana pojawia się przy nalaniu, jednakże po chwili całkowicie znika, nie ma jej.

[ZAPACH]

Toasted Porter to przede wszystkim intensywność, z dominującymi akcentami kawowymi i ciemnej czekolady.

[SMAK]

Jest wyraziste, mocne, goryczkowe i bezkompromisowe. Kawa, gorzka czekolada i palony słód to jest to, co charakteryzuje to piwo w smaku. Przede wszystkim kawa, co wiąże się z dodaniem do niego oryginalnej kawy z Islandii. Odczucie w ustach jest przede wszystkim o charakterze palonym, jednak nie jest zalegające.

Einstok Olgerd Toasted Porter (1)

2 myśli na temat “Porter z Islandii, czyli Einstok Olgerd Icelandic Toasted Porter

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s