Wikingowie z Einstok Olgerd Icelandic White Ale już w Polsce

Dzięki współpracy z dystrybutorem piw rzemieślniczych Beer Enthusiast mam przyjemność degustacji znajdującego się w ich ofercie piwa Einstok Olgerd Icelandic White Ale. Pierwszy raz w Polsce piwo z tego browaru z Islandii, od razu z jednym z moich ulubionych styli piwa, czyli z witbierem.

Browar zlokalizowany jest w islandzkim Akureyri, mniej niż 100 kilometrów od koła podbiegunowego. Założony został w 2010 roku przez Bernarda La Borie, Davida Altshulera and Jacka Sichtermana, którzy podczas wizyty dogadali się z Viking Brewery i tamże rozpoczęli warzenie nowych piw na wyspie. Einstok znaczy unikalny, żeby to piwo też takie było.

Pierwsze co przykuwa wzrok to genialne wręcz etykiety, minimalizm połączony ze świetnym logo, topory, wikingowie, jest ogień. Do tego podane współrzędne N65 i W18.

Pij, podbij, powtórz! Głosi hasło browaru. Tak też zrobię.

W składzie skórka pomarańczy, kolendra, słód pszeniczny, pilzeński, chmiele, płatki owsiane, drożdże, woda prosto z islandzkiego lodowca. Ma 5,2% alkoholu, 12,8% Plato, dostępne jest w butelce o objętości 330 ml.

Einstok Olgerd White Ale (2) Einstok Olgerd White Ale (3)

[BARWA]

Białe jak islandzkie białe noce. Niezwykle jasna barwa jak na witbiera, nietypowa interpretacja, bo odcień jest wręcz słomkowy. Jak na witbiera przystało jest on również zamglony.

[PIANA]

Bardzo niska, drobnoziarnista, tworzy delikatne obramowanie i całkowicie zanika z czasem.

[ZAPACH]

Niezbyt mocno wyczuwalny, łączy w sobie akcenty drożdżowe, kolendrowe i ze skórki pomarańczy z podkreśleniem tych drugich.

[SMAK]

Na etykiecie zapowiedź, że to Ale warzone jest z dodatkiem kolendry i skórki pomarańczy i to właśnie te aromaty odgrywają kluczową rolę, ale wszystko tutaj jest gładkie, delikatne i mało intensywne. Pierwszy plan przejęła kolendra nadając piwu ziołowy charakter, jest też akcent pszeniczny, za to skórka pomarańczy zapewnia na finiszu lekką cierpkość. Czymś co jeszcze charakteryzuje się to islandzkie Ale to duże wysycenie. Jest pijalne i orzeźwiające!

Einstok Olgerd White Ale (1)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s