Polskie piwo na pełnym morzu i krafty rodem ze Szwecji

Piwo Szwecja (6)

Przy echach informacji o planowanej minimalnej cenie piwa w Polsce akurat udało mi się odwiedzić kraj, w którym piwosze nie mają zbyt lekko. Zgodnie z moją filozofią spożycia piwa, zagraniczne piwa staram się pić jedynie będąc w kraju ich pochodzenia, za to w Polsce staram się ograniczać tylko do krajowych produktów.

Szwecja nie słynie z piwa, wręcz można powiedzieć, że jego dostępność jest ograniczona, ma to podłoże w historii kraju, próbowano kiedyś w nim wprowadzić prohibicję, to jednak nie udało, ale udało się wprowadzić monopol państwowych sklepów na sprzedaż mocnego alkoholu.

W lokalnym supermarkecie można dostać piwa, ale z tego co znalazłem ich przeciętna zawartość wynosi 3,5% alkoholu, a jakie są?

Kilka rodzajów dało się znaleźć, wybrałem biorąc pod uwagę dostępne style te najciekawsze. 2 piwa z Backyard Brew, jedno w stylu pre-prohibiton lager, drugie Session IPA. Ale jak to w przypadku Polski bywa, mamy tu piwa określane mianem „krafty”, a dlaczego tak? patrząc na producenta prócz Backyard Brew jest jeszcze informacja Carlsberg Sverige.

Jakie jest to piwo o nazwie Leaky Bucket? Ma niską niską szarawą pianą, słomkową barwę, w zapachu jest delikatne, ma słodowe akcenty, papierowe również. W smaku płytka słodowość, niewyczuwalne praktycznie akcenty chmielowe.

Piwo Szwecja (9)

Queen of Hops to piwo w stylu Session IPA, mające 21 IBU. Wyobrażacie sobie Session IPA z 21 IBU? Pozostawie to bez komenatrza, każdy niech sobie sam dopowie co o tym myśli. Jakie jest to piwo? ma jasną bursztynową barwę, piana w odcieniu bieli,początkowo o wysokiej warstwie, następnie szybko odpada. Ciężko tu mówić o mocnym nachmieleniu i aromacie cytrusów, czuć za to jakby to piwo nie było najświeższe, pusta goryczka, słabo wyczuwalny również aromat.

Piwo Szwecja (10)

Cena za 330 ml? 17 koron. Czyli jakieś 8 zł sztuka.
Wybieram polskie piwa, dobrze że takie wziąłem ze sobą.

Piwo Szwecja (1) Piwo Szwecja (2) Piwo Szwecja (3) Piwo Szwecja (4) Piwo Szwecja (5) Piwo Szwecja (7) Piwo Szwecja (8)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s