Merlin i jego Ale ze szkockiego browaru Broughton Ales

Dzięki współpracy z dystrybutorem piw rzemieślniczych Beer Enthusiast mam przyjemność degustacji znajdującego się w ich ofercie piwa Merlin’s Ale ze szkockiego browaru Broughton Ales. Jest to piwo górnej fermentacji, oczywiście w wyspiarskim stylu Bitter. Tradycja, charakter i jakość to główne hasła, którymi kieruje się browar.

Broughton Ales to pierwszy mikrobrowar rzemieślniczy w Szkocji, założony został w 1979 roku, założycielami byli David Younger i James Collins. Interesującym faktem jest, że piwa z browaru tworzą wewnętrzny świat niczym w grze. Każde z piw prezentuje inną postać, a konsument może wybrać którą postacią jest. Trzeba tylko wejść w ten świat, a potem już coraz bardziej to wciąga! Podobne rozwiązanie znaleźć można w Chmielogrodzie, ale Broughton był pierwszy. Tym razem piwo nawiązuje do legendy Merlina, sprawdźmy czy będzie w nim magia. Zgodnie z arturiańską legendą, czarodziej Merlin (Myrddin) zakończył żywot w kaledońskim lesie w 573 roku, a w rocznicę jego śmierci nawiedza on okolice kamienia w Drumelizer przy rzece Tweed i okolice, w tym znajdujący się w pobliżu browar Broughton. To tylko legenda, ale jak podaje browar, magia Merlina jest w tym złotym, lekko chmielonym piwie i to byłoby na tyle tych morskich, a właściwie wyspiarskich opowieści.

W składzie chmiele Bramling Cross, East Kent Goldings, Citra i Perle, słody jęczmienne Pale Ale i Crystal, unikalne drożdże z rodzinnego Broughton oraz woda. Ma 30 IBU, 4,2% alkoholu, (?) BLG i dostępne jest w butelce o objętości 500 ml.

broughton merlins ale (2)

[BARWA]

Złota barwa, wpadająca w jasny bursztyn, ponadto cechuje się klarownością.

[PIANA]

Biała, drobnoziarnista, niska, wolno opada.

[ZAPACH]

Na pierwszym planie kwiatowe akcenty, ponadto cytrusy, owoce tropikalne, między innymi melon, w tle akcenty karmelowe. Wszystko dość delikatne i gładkie.

[SMAK]

Lekko chmielone, żywiczne co łączy się z karmelowym i biszkoptowym charakterem słodowym, który tutaj odgrywa główną rolę.

broughton merlins ale (1)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s