Już niedługo Polacy będą mogli balować za hajs z butelek po piwie

Jak już nieraz przekonaliście się na 11295870_1451308435164033_6108128162560168925_ntym blogu jestem ogromnym zwolennikiem przyjaznych środowisku rozwiązań, oraz dobrych przykładów dbania o środowisko przez branżę piwną, zarówno na etapie produkcji jak i pokonsumpcyjnym. Staram się promować wszelkie tego typu inicjatywy, dlatego też zapraszam do mojej rozmowy z Danielem Kozikiem i Michałem Pietrzakiem, twórcami projektu „Za hajs z butelek baluj”.

– Rozpoczynanie działalność związaną ze zbiorem takich opakowań jak butelki PET, puszki aluminiowe czy butelki szklane. W każdym z nich można dostać piwo, wiadomo że szklane butelki to najpopularniejsze z opakowań.  Jak to jest z Wami? Wolicie piwo z puszki, z butelki czy ze szklanki?

Osobiście wolimy piwo z butelki, ale pamiętamy z czasów liceum, że częściej korzystaliśmy z puszki. Z uwagi na to, że więcej wchodziło do plecaka i się nie tłukły :P
– Skąd pomysł na taką inicjatywę? Macie już jakieś doświadczenie z podobną działalnością?
W czasie studiów mieszkaliśmy na stancji przez którą przewijało się dużo ludzi, często były imprezy. Po 2-3 tyg. ilości pustych butelek z jakimi musieliśmy się zmierzyć, były ogromne. Zebrać 150-200 butelek po siedmiu,ośmiu imprezach to na prawdę żaden problem. Schody pojawiły się kiedy chcieliśmy to zamienić na pieniądze – w końcu jakieś 50 zł by się zwróciło. Zapakowaliśmy cały „towar” do samochodu i jedziemy. Po ponad godzinnej wycieczce i odwiedzeniu około 10 sklepów mieliśmy ledwo 30 zł i kilka siatek z niechcianymi butelkami. Oczywiście nie chciało nam się już szukać zbytu więc pozostałe butelki po prostu wyrzuciliśmy. Wtedy zaczęliśmy myśleć jak ten problem rozwiązać.

Po kilku wyjazdach za zachodnią granicę zobaczyliśmy w jak łatwy sposób można sobie z tym poradzić. W Niemczech niemal w każdym sklepie stoi taka maszyna, która skupuje butelki zwrotne, butelki PET oraz aluminium. Uznaliśmy, że coś takiego z powodzeniem sprawdzi się u nas. Tym bardziej, że motywacją dla klienta będzie hajs.

Doświadczenia z działalnością nie mamy, ale jesteśmy mocno zmotywowani aby osiągnąć sukces. Oczywiście sami tego nie dokonamy i liczymy na wsparcie.
– W zeszłym roku ruszyła kampania promująca zwracanie butelek zwrotnych, ale nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Jednak mam wrażenie, że w dalszym ciągu, w przeciwieństwie do innych państw UE, zwracanie butelek w Polsce nie jest modne. Jak chcecie to zmienić?

Projekt z którym my chcemy wystartować różni się diametralnie od kampanii o której wspominasz. Przede wszystkim hasło „Za hajs z butelek baluj” ma trafić głównie do młodych ludzi, chociaż widzimy, że podoba się bez względu na wiek. Studenci na których najbardziej nam zależy są ogromną częścią społeczeństwa i to właśnie im chcemy pokazać, że zwracanie butelek wcale nie jest uwłaczające, a może być po prostu nawykiem korzystnym dla środowiska i portfela. Po drugie my chcemy swoją kampanię poprzeć konkretnymi działaniami, które ułatwią ludziom zwrot surowców.

11118142_1444806702480873_4690342772612551462_n

– Wykorzystaliście twórczo modny zwrot „za hajs matki baluj” czy myślicie, że nadchodzi moda by balować za hajs z butelek?
Prosta kalkulacja: impreza 15 osobowa każdy pije po 5 piw w butelce zwrotnej = 75 butelek – daje nam to kolo 25 zł. z imprezy, które możesz wydać na jakąś przekąskę i piwko. Przypominamy, że nie namawiany do zwiększania spożycia piwa – to nie nasz cel. Za to serdecznie prosimy, aby się chwilę zastanowić nad korzyściami płynącymi z odpowiedniej gospodarki odpadami.
– Zaczynacie w Lublinie, ale parafrazując najpierw Lublin, następnie Lubelskie, a potem Polska i cały świat? Jak to widzicie?

Początek w Lublinie, następne lubelskie, a potem cała Polska. Na świecie to już funkcjonuje od dawna (pierwszy automat skupujący butelki szklane powstał w USA w latach dwudziestych ubiegłego wieku) możemy jedynie pójść w ich ślady. Mamy nadzieję, że nasz pomysł się przyjmie i powstanie z tego coś fajnego. Będziemy dokładać wszelkich starań, by każdy miał możliwość bezproblemowego zwrotu swoich butelek. Zależy to także od zainteresowania tym projektem, ale już widać że zapowiada się obiecująco.

Myślimy, że niebawem pogadamy o tym dlaczego nikt wcześniej  na taki pomysł nie wpadł. Tym optymistycznym akcentem chcemy podziękować za poświęcenie nam czasu, wspierajcie nas, a my dalej będziemy robimy swoje!
Pozdrowienia dla czytelników bloga!
Michał Pietrzak
Daniel Kozik
Więcej informacji o inicjatywie na stronie www.zahajszbutelekbaluj.zyskajwiele.pl, oraz na profilu na facebook’u Za hajs z butelek baluj.
Ja ze swojej strony dodam, że życzę chłopakom samych sukcesów i trzymam kciuki za  powodzenie w biznesie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s