Hola Chica, amerykański Sierra Nevada Stout

Dzięki współpracy z dystrybutorem piw rzemieślniczych Beer Enthusiast mam przyjemność degustacji znajdującego się w ich ofercie piwa w stylu American Stout z legendarnego browaru Sierra Nevada z Chico, California.

Sierra Nevada Brewing został założony w 1980 roku z inicjatywy Kena Grossmana i jest to jeden z browarów, który od samego początku przewodził piwnej rewolucji w USA. Piwo to miałem już przyjemność degustować podczas mojej ostatniej wizyty z Stanach Zjednoczonych, jednak wtedy nie doczekało się wpisu. Legendarne piwo, stanowiące po dziś dzień inspirację i wzorzec dla piwowarów, choć raz w życiu trzeba go spróbować. Stylu dopełnia charakterystyczne logo z pełnym chmielu fabrycznym widokiem na etykiecie. Choć w nazwie to piwo ma po prostu Stout to trzeba przygotować się na mocne akcenty pochodzące od użycia amerykańskich chmieli.

Jest to całkowicie naturalne piwo górnej fermentacji, warzone z użyciem najwyższej jakości słodów jęczmiennych, w tym ciemnego i karmelowego, szyszek amerykańskich chmieli Cascade i Chinook, drożdży piwnych i wody. Ma 50 IBU, zawiera 5,8% alkoholu, 15,5 BLG i dostępne jest w butelce o objętości 350 ml.

[BARWA]
Stout z browaru Sierra Nevada to czarne niczym noc piwo, bez refleksów pod światło

[PIANA]
Kremowa, niska i wolno opadająca, beżowa piana dodaje charakteru temu stoutowi. Z tak zwanym lacingiem, czyli oblepiająca wręcz ścianki szkła, w którym jest podana.

[ZAPACH]
Aromat delikatny i pełen jest nut typowych dla ciemnych piw oraz tych dla których użyto amerykańskich chmieli. Przede wszystkim dominują w nim akcenty cytrusowe, sosnowe, palone, czekoladowe i kawowe.

[SMAK]
Na pierwszym planie pochodząca od chmieli goryczka, przede wszystkim charakterystyczne dla amerykańskich chmieli akcenty cytrusowe do tego równie wyraziste są cechy, które jako stout musi mieć. Dlatego też jest ono w smaku słodkie, czekoladowe i kawowe, a także z akcentem toffie. Piwo jest jednak mimo użycia tego typu przypraw jest delikatne i zbalansowane. Występująca w nim goryczka nie zalega i dodaje tylko charakteru. Stout z Sierra Nevada to bogate w smaku piw ze śmiałym połączeniem akcentów czekoladowych i cytrusowych, a jednocześnie jest to klasyczny przedstawiciel stylu.

Sierra Nevada Stout

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s