Malmgard Huvila Arctic Circle Ale z jałowcem i sisu

Dzięki współpracy z dystrybutorem piw rzemieślniczych Beer Enthusiast, mam przyjemność degustacji znajdującego się w ich ofercie piwa niefiltrowanego piwa górnej fermentacji Huvila Arctic Circle Ale z fińskiego browaru Malmgårdin Panimo, będącego interpretacją starofińskiego stylu Sahti.

Pamiętacie degustacje z wiaderka oraz to jak ekipa Browaru Pinta jeździła po jałowiec do Finlandii w celu odtworzenia piwa w starofińskim stylu Sahti? Przed sobą mam fińskie piwo Huvila Arctic Circle Ale z browaru Malmgårdin Panimo, który stawia na produkty organiczne. To piwo również uwarzone zostało z dodatkiem jałowca, więc jak inaczej je nazwać jak nie autorską interpretacją stylu? Jest to piwo inspirowane Sahti, jednak tutaj zamiast drożdży piekarskich użyto drożdży piwnych.

Inspirowane fińską naturą i tradycją piwo zostało uwarzone z dodatkiem świeżych gałęzi i jagód jałowca, słodu żytniego pochodzącego z liczących 500 hektarów farm leżących przy browarze, chmielu, użyto ponadto źródlanej wody znajdującej się na terenie browaru, oraz dawki fińskiej „sisu”.

A czym jest sisu? To wytrzymałość, upór, siła woli, hart ducha ale również odwaga, duma i determinacja w dążeniu do określonego celu pomimo przeciwności losu lub barier fizycznych. Uważa się, iż sisu to narodowa cecha Finów (za: wikipedia.org).

Dostępne w butelkach o pojemności 500 ml, zawiera 7,3% alkoholu, 18,5 Plato, 60 IBU.

circle

[BARWA]
Na pierwszy rzut oka ciemne i mętne, jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się widoczna orzechowa barwa, pod światło widoczne refleksy. Ma mętne, brązowe zabarwienie. Percepcja jego wyglądu najlepiej określona jest poprzez określenie masywność.

[PIANA]
Piana kremowa, zamglona, pierścień z niej utworzony utrzymuje się cały czas na stałym poziomie.

[ZAPACH]
Głęboki i wyrazisty zapach już od samego otwarcia roznosi się nad szyjką butelki. W aromacie bardzo słodkie, są w nim akcenty słodowe, owocowe, karmelowe.

[SMAK]
Z wyglądu Huvila Arctic Circle Ale jest masywne, w smaku jest pełne. To co na pierwszym planie można jest w tym piwie to ciekawe żywiczne jałowcowe akcenty, ponadto całe bogactwo aromatów: jest paloność, jest też karmel, czekolada, orzechy, rodzynki, nawet delikatna wanilia i toffie. Jest intensywne, aromatyczne, pijalne, bogate w smaku, wyważone i przede wszystkim jest sisu!

Jest to bardzo nietypowe piwo, chyba pierwszy raz próbuję coś w tym stylu, jest autentycznie niekonwencjonalne i ciężko je zaszufladkować, ale jest to pozytywna cecha.

huvila (1) huvila (2)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s