Kilka słów o piwie i kulturze piwnej

wyszak14

Piwo…

..wydaje się to być zwykły napój alkoholowy, który często pijemy gdy chcemy się zrelaksować, ale niekoniecznie przy wysokich procentach, a nie jesteśmy wielkimi fanami wina czy cydrów.

Jest to trunek, który wzbudza w Polsce coraz większe zainteresowanie. Nie jest to już zwykła puszka z warzywniaka kupiona na szybko ot tak do wypicia w parku czy nad rzeką, istnieje cala kultura piwna. Kultura, która skupia się w różnych miejscach, z reguły nieznanych zwykłemu laikowi multitapach, które oferują niecodzienne trunki. Do tej pory piwo większości kojarzyło się z wielkimi korporacjami, których smak nie różnił się zbytnio od siebie.

Jednak obok tych wielkich korporacji rozwija się pewna kultura, często tworzona przez ludzi którzy zwyczajnie szukają nowych smaków, podejmują wyzwania, chcą poznać nieznane. I tak powstają browary, mniejsze lub większe które warzą własne piwo często z dodatkami o których nawet nie jesteśmy w stanie pomyśleć, chociażby yerba mate, płatki dębu, ostrygi, itd. Do tego oprócz coraz szerszego wyboru niecodziennych smaków piwa rozrasta się cała kultura piwna, sposób na życie.

Nie jest to już tylko szukanie w sklepach piw z ciekawą etykietą, innym smakiem, stylem. Można zacząć od degustacji, próbowania tego co oferują nam kraftowcy (tak nazywają się osoby które same warzą piwo, wzięło się to od ang słowa „craft”), porównywania, znalezienia typu piwa, które będzie nam smakowało. Degustacja często prowadzi do tego by poznać styl, browar czy składniki piwa, które nam posmakowało. Wzbudza w nas to coraz większy apetyt, brakuje informacji rodzi się wiele pytań. Na szczęście większość barmanów czy piwowarów z chęcią opowiada o tym co stworzyli, są to zapaleńcy, którzy dzielą się swoja pasja. Jak już tak degustujemy, wiele osób chce się zagłębić w ten nieznany bliżej temat. A często pojawia się chęć podzielenia się swoimi odkryciami ze znajomymi.

To prowadzi do odkrycia sensu kultury piwnej, bo cala ta rewolucja ma na celu zbliżanie ludzi, zachęcanie ich do rozmowy, przebywanie we wspólnym gronie, ale nie przy zwykłym piwie typowym i łatwo dostępnym. Być może nawet takie niecodzienne znalezisko jakim jest kraftowe piwo może być pretekstem to bardzo ciekawej dyskusji (najciekawsze można zasłyszeć przy rozmowach tzw. zapaleńców, osób które pracują w browarze lub na barze czy tez są członkami rodzin piwowarów, bo powiedzmy sobie szczerze często browary są to rodzinne biznesy).

Kultura piwna to styl życia, to nie kierowanie się wytartymi szlakami a wyznaczanie nowych. Robienie czegoś na przekór innym, nie tracąc przy tym zapału, chęci ale tez szaleństwa i radości.

– wpis gościnny, jak Wam się podoba? Chcecie więcej?

2 myśli na temat “Kilka słów o piwie i kulturze piwnej

  1. Mnie wpis podoba się i to bardzo. Dla wszystkich smakoszów złotego trunku to długo wyczekiwana rewolucja. Wreszcie do głosu dochodzą małe browary, tradycyjne receptury i, przede wszystkim, nowe smaki. Bo przecież piwo w naszym kraju ma historię tak bogatą, że aż w głowie nie się nie mieści, że tak długo większość z nas ograniczała się do znanych, koncernowych marek. A multitapy to również moje niedawne odkrycie – tam to dopiero jest w czym wybierać. Przy okazji zapraszam do mnie (też piszę o piwnej rewolucji). Pozdrawiam!

    1. Dzięki za informację, może dzięki temu uda mi się namówić początkującą blogerkę na kolejne wpisy ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s