Relacja z 5. urodzin bloga Kilka Słów O Piwie w Bla-Bla

30 kwietnia 2015 roku minęło 5 lat od momentu kiedy rozpocząłem piwne blogowanie, co wtedy zrobić jak nie imprezę dla was?  Dlatego też dzięki współpracy z Bla-Bla, mieszczącym się na ul. Nowogrodzkiej 22 w Warszawie, cała antresola czekała na Wasze przybycie. 10 nalewaków w tym specjalnie zamówiona ostatnia beczka Heksy z Browaru Kraftwerk czyli premiery miesiąca marca 2015 oraz między innymi Powrót Króla z Jana Olbrachta i zniżka na nalewaki dla wszystkich uczestników imprezy.

Urodziny Kilka Słów o Piwie (1)

Przejdźmy jednak do imprezy, zaplanowany start o 19:00, pierwszy event od 19:30. Dla każdego kto pojawił się w lokalu przygotowany był specjalny prezent powitalny dzięki Browarowi Witnica oraz przygotowane przeze mnie drewniane podkładki pod piwo.

sdPo oficjalnym przywitaniu gości i podziękowaniu partnerom bez, których nie byłoby możliwe by to wydarzenie odbyło się, rozpoczął się  przygotowany na 20 osób blind tasting (smakowanie piwa w ciemno). Przybliżyłem uczestnikom sztukę degustacji piwa, na jakie elementy zwracać uwagę, czyli między innymi piana, zapach, barwa i smak. Ponadto przedstawione zostały browary, które przygotowały piwa na blind tasting i udzielałem wskazówek przy zgadywaniu, naprowadzając czym konkretny styl się charakteryzuje. Uczestnicy nie mieli jakiegokolwiek pojęcia jakie piwa otrzymają, jedynie nazwy browarów mogły być dla nich poszlaką. Jako pierwsze piwo, był to Pils Manufakturowy z Manufaktury Piwnej Browaru Jabłonowo. Najpopularniejszy styl w zestawieniu, więc z dość dużą łatwością 70% uczestników odgadło styl, przy czym 30% odgadło właściwy browar, kolejnym piwem było piwo Podwędzane z Browaru Maryensztadt, którego żaden z uczestników nie odgadł. Trzecim piwem było Maryensztadt Marcowe, odgadnięte pod kątem stylu przez 20% uczestników. Niespodzianką ze strony Bla-Bla było przygotowanie dwóch piw do degustacji. Pierwszym z nich był Powrót Króla z Browaru Rzemieślniczego Jan Olbracht, czyli piwo w stylu American Pale Ale, styl odgadło 20% uczestników, przy czym co druga osoba biorąca udział uznała, że jest to AIPA. Kolejnym piwem od Bla-Bla była Heksa z Browaru Kraftwerk, 50% uczestników podało, że jest to porter, bez uszczegółowienia, że to Licorice Brown Porter (a były też lukrecjowe cukierki). Ostatnie dwa piwa przygotowane do degustacji były hitem przygotowanym na koniec, ponieważ można uznać, że była to ich warszawska premiera w pubie. W sumie 6 piwo to propozycja przygotowana przez Browar PiwoWarownia w postaci piwa Czarna Mańka w stylu American Stout. 7 piwo to kolejny hit, czyli Deep Space, piwo w stylu Foreign Extra Stout z Browaru Fabryka Piwa. Oba te piwa zostały rozpoznane jako stouty przez odpowiednio po 60% i choć uczestnicy wyczuwali różnice w nich to ciężko było im sprecyzować styl. W związku z konkursem na zdjęcia Fabryki Piwa nie mogło zabraknąć też selfie.

Dla uczestników zostało przygotowane zestawy gadżetów od Browaru Maryensztadt oraz zestawy gadżetów od Manufaktury Piwnej Browaru Jabłonowo. Każdy uczestnik wyszedł z pamiątką, były szklanki, kufle, pokale, podkładki, koszulki, czapki i otwieracze.

Urodziny Kilka Słów o Piwie (2) Urodziny Kilka Słów o Piwie (3) Urodziny Kilka Słów o Piwie (4) Urodziny Kilka Słów o Piwie (5)

Urodziny Kilka Słów o Piwie (10)

Kolejnym wydarzeniem był konkurs wiedzy o piwie z Browarem Rzemieślniczym Jan Olbracht, otwarty konkurs dla wszystkich chętnych zawierający 20 pytań w 3 kategoriach (Browary Polskie, Style Piwa, Degustacje) wzbudził wielkie emocje, bo zwycięzca został rozstrzygnięty dopiero w ostatnim pytaniu. Gadżety trzech uczestników zostały ufundowane przez Browar Jan Olbracht. Liczyła się szybkość i precyzja odpowiedzi, uczestnicy jak było widać też poszerzyli swoją wiedzę. Pytania dotyczyły między innymi tego, które województwo uważa się za stolicę polskiego chmielu, ile rocznie piwa produkuje się w Polsce (hl), jaki aromat cechuje piwa pszeniczne, jaki aromat pojawia się w ale, ale nie w lagerach, wyczuwalne przez język smaki, jakich określeń używa się w przypadku gdy w piwie jest diacetyl, DMS lub aldehyd octowy oraz wiele innych pytań. Hitem oczywiście był smak umami.

Urodziny Kilka Słów o Piwie (8)

Całej imprezie towarzyszyło najwyższej jakości serwowane piwo przez ekipę Bla-Bla, ale jako że to były urodziny to był też i tort zorganizowany przez moją najwspanialszą Ewę. Tort świetnie prezentujący się i niesamowicie smaczny. Oby tak dalej!

Urodziny Kilka Słów o Piwie (6) Urodziny Kilka Słów o Piwie (7)

Na najwytrwalszych czekały jeszcze sportowe emocje, czyli turniej w Craft Beer Ponga dzięki współpracy z Browarem Brodacz. W przygotowanej drabince pucharowej przygotowane zostało miejsce dla 16 uczestników, którzy zasiadając w fotelach musieli oddać po 5 rzutów do ustawionych w kształcie piramidy szklanek wypełnionych wodą, a to wszystko wolno sącząc dobre piwo. Emocji co nie miara, rywalizacja zacięta, ale zwycięzca mógł być tylko jeden i to jeden szczęśliwiec otrzymał zaproszenie dla niego i osoby towarzyszącej na Festiwal Piw Rzemieślniczych Hevelka by Browar Kościerzyna, możliwość degustacji na nim piw z browaru, firmowe szkło oraz koszulki.

Urodziny Kilka Słów o Piwie (9)

Na zakończenie jeszcze raz chciałbym serdecznie podziękować:

  • Ewie za nieustanne wsparcie,
  • Ani, Małgosi oraz całej ekipie Bla-Bla za pomoc i super współpracę przy organizacji,
  • Browarowi Maryensztadt za przekazanie piw, prezentów oraz przede wszystkim za osobisty udział w wydarzeniu,
  • Browarowi Rzemieślniczemu Jan Olbracht, który jako pierwszy wyraził chęć wejścia w kooperację,
  • Browarowi Brodacz za otwartość na działanie przy tak nietypowym wydarzeniu jak „kontrbeerpong”,
  • Browarowi Jabłonowo za dopięcie wszystkiego na ostatni guzik, piwa do degustacji oraz gadżety dla uczestników,
  • Browarowi Fabryka Piwa za umożliwienie spróbowania ich piwa podczas blind tastingu,
  • Browarowi PiwoWarownia za umożliwienie spróbowania ich piwa podczas blind tastingu,
  • Browarowi Witnica za piwne gadżety
  • oraz wszystkim uczestnikom wydarzenia. Mam nadzieję, że się podobało.

Jak dla mnie było ekstra, a za rok będzie jeszcze lepiej!

Jedna myśl na temat “Relacja z 5. urodzin bloga Kilka Słów O Piwie w Bla-Bla

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s