Kto w Polsce pije piwa rzemieślnicze? Mój komentarz do ankiety

Stara Komenda Szczecin 9W okresie świątecznym w piwnej blogosferze w Polsce pojawiły się trochę przemilczane, niezwykle ciekawe wyniki ankiety dotyczącej tego jaki jest miłośnik polskich piw rzemieślniczych. Ankieta autorstwa Piwnej Zwrotnicy inspirowana podobnym badaniem wykonanym w Wielkiej Brytanii, miała na celu pokazać jacy naprawdę jesteśmy.

Wzięło w niej udział 1000 osób. Jakie wnioski płyną z wyników?

Przede wszystkim wspomniany „kraftofil” (normalnie nie używam tego słowa, bo nie podoba mi się ono) to przede wszystkim mężczyzna. Faceci stanowią 90% odpowiadających w ankiecie. Więc jeśli jesteś facetem i szukasz kobiety lubiącej piwo rzemieślnicze to będzie ci taką trudno znaleźć, choć może po prostu nie wiedziała o ankiecie.

Będąc w multitapie czy na festiwalu piwnym widać tam przede wszystkim młodych ludzi, w wieku 20-30 lat i to też widoczne jest w wynikach dotyczących wieku, 80% stanowią ludzie w wieku 21-35 lat.

Oczywiście młodzi i mieszkający w wielkich ośrodkach miejskich (MWIZWO!), choć tutaj mam pewne zastrzeżenie, bo jednak przydałoby się rozgraniczenie jeszcze na często stosowany podział miast powyżej 250 tys. mieszkańców. Miast powyżej 150 tys. mamy 23 w Polsce, miast powyżej 250 tys. jest 11. Podział ten pokazałby dokładniej jaki procent stanowią ludzie mieszkający w tych największych miastach i jaki wpływ mają na wyniki całej ankiety. Większe zainteresowanie w większych miastach oczywiście wiąże się z demografią, większą dostępnością do tego typu produktów, ale też większymi możliwościami działania.

Jeśli chodzi o pracę to tutaj było to zbyt mocno ograniczone jedynie do 4 opcji, stąd blisko 40% wybrało opcję inna praca, która tak naprawdę nic nie mówi. Co istotne, co 4 ankietowany jest studentem. Czyli tutaj należy przełamać stereotyp studenta wybierającego najtańsze piwa, coraz częściej sięgają po piwa rzemieślnicze.

Dość zaskakujący i to pozytywnie jest udział osób warzących piwo w domu, stanowią aż 45% ankietowanych, czyżby ankieta została udostępniona przez PSPD? Do tego sporo osób podało, że pija piwa domowe, co logicznie łączy się z odpowiedziami na to jaki browar wybiera.

Smutny obraz pojawia się za to przy pytaniu o to gdzie pije piwo, ponieważ aż 72% odpowiedziało, że w domu, z czego aż 45%, że samotnie. Forever Alone. Mocno kontrastuje się to z głoszoną tezą, że piwo jest napojem społecznym, ale jest to wyzwanie dla animatorów piwnej kultury, by te 45% ludzi pijących piwo rzemieślnicze wyciągnąć z domu do pubu czy na festiwale.

Jak oceniana jest dostępność? Tutaj odpowiedzi mocno korespondują z miejscem zamieszkania odpowiadających, 86% pozytywnie ocenia jako zadowalającą (56%) lub dobrą (30%), przy 71% odpowiadających z miast ponad 150 tys.

Jakie piwa i browary? Główną rolę odgrywa dostępność, więc w czołówce są piwa z Pinty, AleBrowaru, Kormorana i Pracowni Piwa. Style też sztandarowe dla piwnej rewolucji czyli IPA i Stout.

ninkasiblabla (2)Więc kim jest statystyczny człowiek pijący polskie piwo rzemieślnicze?

To samotny 30-letni facet, mieszkający w dużym mieście, nie warzy piwa w domu, ma bliżej nieokreślone zajęcie, ale ma pieniądze na piwo rzemieślnicze i jest zadowolony z jego dostępności, jednak to piwo pije samotnie w domu. Najczęściej wybiera IPA i stouty z Pinty i AleBrowaru.

Ja nim nie jestem, a wy?

Jedna myśl na temat “Kto w Polsce pije piwa rzemieślnicze? Mój komentarz do ankiety

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s