Ninkasi N°10.A American Pale Ale

Browar Ninkasi po blisko pół roku ciszy wraca. Nie mylić z amerykańskim browarem o tej samej nazwie. Genezy należy szukać w czasach Sumerów, ponieważ jest to imię sumeryjskiej bogini piwowarów. Od strony wizualnej chciałem jeszcze wspomnieć o czystych i tym samym trafiających w moje gusta etykietach ze złoconą stylizacją logo, tylko ten opis w dwóch kolumnach mógłby zniknąć z przodu i pojawić się na kontrze.

Kontraktowy Browar Ninkasi nieudanej przygodzie z Browarem Kowal rozpoczął warzenie w Browarze Atravo na Litwie. Wraca z piwem N°10.A American Pale Ale w nazwie oczywiście nawiązując do podziału i numeracji w BJCP. To jednak ma się zmienić w związku ze zmianami w BJCP.

Piwo to ma barwę ciemnozłotą, wpadającą wręcz w bursztyn. Po wlaniu do szkła ninkasiapapojawia się mocna piana jednak jak szybko się pojawiła tak szybko całkowicie znika. Nie jest mocno chmielone, raczej wyważone, słodowe, karmelowe, chlebowe, trochę maślanka, generalnie jest słodycz z dość lekką goryczką, nie ma jej tu zbyt wiele, cytrusy z amerykańskich chmieli też niezbyt wyraźne.

Browar Ninkasi poleca do serwowania z hamburgerami, potrawami kuchni meksykańskiej i tajskiej oraz z serami Cheddar i Camembert. W składzie słody: jasny, monachijski, Caramunich III®, pszeniczny Chmiele: Simcoe, Cascade, Centennial Drożdże: Safale US-05  Ekstrakt: 14,6°, zawartość alkoholu 5,5%  45 IBU – goryczka średnio-wysoka 10-13 °C – optymalna temperatura serwowania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s