Premiera Vanilla Robust Porter i Scottish Export w Bla-Bla

blablaninkasi (1)Browar Ninkasi powraca z podwójną premierą w Multitapie Bla-Bla. Kojarzycie to miejsce? Widać, że dzięki pani Ani, ostatnio zaczęło coraz mocniej działać w sferze animacji kultury piwnej organizując premiery i kranoprzejęcia. Jak tu jest? Bla-Bla to multitap z dodatkowym poziomem dostępnym po schodkach i wyborem piw rzemieślniczych z 10 nalewaków. Lokal położony jest w zagłębiu piwnym, w okolicy PP i KiK na ul. Nowogrodzkiej 22, więc można go też odwiedzić udając się na szwędanie po wielokranach.

ninkasiblabla (1)W czwartek 5 lutego 2015 roku o 19:00 miała miejsce podwójna premiera nowych piw z kontraktowego Browaru Ninkasi, rozpoczęła się od wystąpienia właścicieli browaru, Moniki Ladry i Marcina Ladry i powiedzenia przez nich kilku słów na temat nowych piw. Do tego zostały przygotowane przekąski pasujące do obu piw. Vanilla Robust Porter i Scottish Export uwarzone zostały kontraktowo na Litwie (jak dobrze pamiętam warzelnia o wybiciu 30 hl, browar ma gazowy system grzewczy!). Dotychczas ich piwa warzone były w Kowalu, ale zrezygnowali i szukali nowego miejsca, z tym jak się dowiedziałem mieli problem, więc powstał pomysł przeniesienia produkcji na Litwę, tam zostali przyjęci bardzo ciepło. Litewskie browary ograniczają produkcję, bo mniej ich piwa sprzedaje się na wschodzie więc podobno czekają z otwartymi ramionami na zainteresowanych kontraktowców.

blablaninkasi (2)Szczególnie interesującym piwem wydał mi się Vanilla Robust Porter. Co ciekawego o nim? Jest to lekkie piwo jak na ten styl, waniliowa słodycz w zapachu jest bardzo intensywna, w smaku już mniej, ale jednak słodycz tutaj przebija się na pierwszy plan, jak dla mnie jest zbyt mało wysycone i trochę zbyt jednowarstwowe w smaku, stosunkowo lekkie. Ma to być piwo sesyjne, którego można wypić bez problemu większe ilości. Scottish Export również cechuje się niskim wysyceniem, słodyczą, jednak w tym przypadku jest to karmelowa słodycz. Piana w obu przypadkach szybko znika. Oba są wygładzone, więc polecałbym je raczej osobom, które szukają delikatniejszych piw, ludziom, którzy są w stanie zapłacić dużo za wino, ale ciągle z dystansem traktują piwo ograniczając je tylko do eurolagera.

ninkasiblabla (3)Miałem okazję zamienić kilka słów z małżeństwem Ladrów i wypytać się co ciekawego u nich słychać i jakie mają plany na przyszłość. Po blisko pół roku ciszy wracają znów do gry i ciężko pracują by szerzyć rzemieślniczego ducha w Polsce, pokazując że rewolucja to nie tylko mocne chmielenie. Czy im się uda?

Częste wyjazdy na Litwę warzyć nowe piwa, wyjazdy do Berlina gdzie można dostać piwo Black Witch, plan wystawienia się z piwami w Barcelonie, odwiedziny festiwalu piwnego we Francji, uruchomienie w ciągu dwóch lat browaru rzemieślniczego w Warszawie, do tego premiery, projekty nowych piw, bo ma być ich kilka miesięcznie, widać że w Browarze Ninkasi praca wre.

ninkasiblabla (2)Najciekawiej zapowiada się nadchodzące piwo o nazwie GlobAle, ma to być AIPA uwarzona jako interpretacja w ramach międzynarodowego projektu, w którym kilka browarów warzy jedno piwo na podstawie tej samej receptury, ale wykorzystując różne szczepy drożdży. Prócz Ninkasi udział w tym projekcie biorą takie browary jak Elysium Brewing (USA), Lucky Bastard (Czechy), BierFabrik (Niemcy), VanDeStreek (Holandia), Hort the Barret (Katalonia) oraz TriggerFish (Południowa Afryka).

blablaninkasi (3)Z ciekawostek szykują się jeszcze nowe nazwy dla piw, w stylistyce łacińsko-włoskiej nawiązującej do składu piwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s