Birofilia Grand Champion 2014 Dubbel Cieszyński

Miałem przyjemność być na oficjalnej premierze w Sketchu w towarzystwie między innymi autora receptury Czesława Dziełaka. Wersja beczkowa była bardzo przyjemna, jednak trzeba wziąć pod uwagę różnice między wersją beczkową, a butelkową. Ta pierwsza jest niepasteryzowana, druga poddana pasteryzacji i ponadto poddana bardziej złożonemu procesowi transportu z browaru produkcji w Cieszynie do browaru gdzie została zabutelkowana czyli w Żywcu.Dubbel Cieszyński Grand Champion 2014 (2)

Dzięki uprzejmości Grupy Żywiec mam okazję spróbować też butelkowej w bardzo ładnym goblecie. W sumie jest to najładniejsze szkło spośród dotychczasowych przygotowanych dla Grand Championów.

Dubbel Cieszyński z Browaru Zamkowego w Cieszynie, czyli piwo klasztorne, zwycięzca Konkursu Piw Domowych podczas Festiwalu Birofilia w Żywcu ma 8,5% alkoholu, 18% ekstraktu wag., 17 IBU. Mamy tu ciemne, nieklarowne, miedziane w barwie piwo górnej fermentacji. Piana bardzo szybko znika i to znika całkowicie. Za to zapach jest niesamowicie intensywny, na pierwszy plan przebijają się takie aromaty jak banan, karmel czy przyprawy korzenne. W odniesieniu do smaku wskazać należy, że jednak ten alkohol jest tu zbyt mocno wybijający się, prócz tego piwo jest oczywiście słodkie, w szczególności karmelowe.Dubbel Cieszyński Grand Champion 2014 (1)

Jeżeli macie możliwość spróbowania wersji beczkowej to zdecydowanie warto, bo w mojej opinii o wiele lepsza, bardziej ułożona i aromatyczna. Bo co do butelkowej wersji mam wrażenie, że jest jeszcze zbyt świeża i przydałoby się wyleżakować ja jeszcze trochę.

Tak było w Sketchu, czyli Premiera Grand Champion Birofilia 2014 i Świąteczna Iluminacja Warszawy, zapraszam również do zapoznania się z kilkoma słowami na temat samej tradycji związanej z Grand Championem: 6 grudnia, czyli kolejne Święto Piwa w Polsce?

Dubbel Cieszyński Grand Champion 2014 (4)

Jedna myśl na temat “Birofilia Grand Champion 2014 Dubbel Cieszyński

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s