Cechowe Stout i Pszeniczne, czyli nowe piwa z Biedronki

Cechowe Stout Pszeniczne (1)Niedawno zastanawiałem się kiedy wreszcie pojawią się ciekawsze piwa w Biedronce, najpierw weszły nowe Żywce, a teraz zupełna nowość, w tej popularnej sieci dyskontów można znaleźć dwa nowe piwa. Cechowe Stout i Cechowe Pszeniczne. Każde z nich kosztuje 2,99 zł i produkowane jest przez Van Pur. Należy mierzyć siły na zamiary, oczekiwania stąd są niezbyt wygórowane. Zacznę od jaśniejszego i lżejszego piwa, tak jak najczęściej robię to przy testowaniu, od najlżejszych do najmocniejszych.

Cechowe Pszeniczne

Pszeniczniak z Van Pur w Biedronce ma 5,7% obj. alk. i 11,8% ekstraktu wag., w składzie woda, słód pszeniczny, jęczmienny, chmiel i drożdże. Ma być w odczuciu goździkowy i cytrusowo-bananowy. Czy tak jest? Piwo ma białą pianę, która jest dość mocno dziurawa i szybko znika, w kolorze złociste, wpadające w pomarańcz oraz przede wszystkim mętne. Odczucia dotyczące tego co opisane na kontrze? Za bardzo nie pokrywa się to po moim teście organoleptycznym. Pachnie i smakuje czymś zepsutym, ale to w moim odczuciu jest dość nieprzyjemne, jakby coś starego. Poza tym jest to dość wodniste piwo i wyczuwalną kwaskowością oraz typowym dla pszenicznych piw, drożdżowym charakterem. To by było na tyle jeśli chodzi o Cechowe Pszeniczne, teraz kolej na Cechowe Stout.Cechowe Pszeniczne

Cechowe Stout

Jak podane na etykiecie, jest to piwo ciemne typu Outmeal Stout. Mające 15% ekstraktu wag., 6,5% alkoholu, w składzie słód jęczmienny, słód żytni, słód pszeniczny, płatki owsiane, chmiel, ekstraktu roślinne (lukrecja, anyż).

Nie wiem czy to tylko taki zabieg słowny ale zwróćcie uwagę, że nie jest podane, że jest to piwo w stylu, ale że jest to piwo typu Outmeal Stout.Cechowe StoutBeżowa piana, dość drobnoziarnista. Pozostaje cienka warstwa. W zapachu ja osobiście nie powiedziałbym o tej paloności, która jest podana na etykiecie, za to jest słodycz, czyli wskazana nuta anyżowo-lukrecjowa. Podobne odczucia mam w odniesieniu do smaku, tutaj również słodycz dominuje. Anyż, lukrecja, one tu są. Miał być owsiany stout, ale jakoś mi tego brak. W kilku słowach podsumowania wskazać chciałbym, że wydaje mi się to raczej interpretacją stoutu jako ciemnego piwa, odbiegając od Outmeal Stoutów, które znam. Polecam kupić inne piwo w tym stylu i zrobić porównawczą degustację. Jeśli o mnie chodzi to do mnie to piwo kompletnie nie trafia. Tak samo ciekawe będzie zrobienie tkiego porównania dla weizena.

Polecam zrobić też test, w którym na nadgarstku rozsmarujecie troszkę piwa i powąchajcie. Ciekawe wrażenia.

4 myśli na temat “Cechowe Stout i Pszeniczne, czyli nowe piwa z Biedronki

  1. Mnie smakuje Reds z Biedronki i kiedyś kupowałem Fasberga miodowego. Też to piwo było ok. Ostatnio puścili do Bidy partię czeskiego Staropromiennego i było całkiem ok – uwzględniając jego cenę 3zł a butelkę

  2. Znaleźli się znawcy tematu.Piłem wiele piw i przyznam,iż za tą cenę nie można narzekać. Poza tym,jeśli w tym trunku autor nie wyczuwa paloności to raczej powinien zająć się czymś innym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s