Idealne piwo na chłodne dni? Wskazówki, jakie piwo wybrać na zimę

piwo na zimę (1)Z dnia na dzień coraz zimniej, temperatura spada poniżej zera, jeszcze chwila i spadnie śnieg, chłód nadchodzi. Takie warunki atmosferyczne, z tego co rozmawiałem z niektórymi znajomymi, ich zdaniem nie pasują do piwa. Na tym mógłbym zakończyć. Jednak to nie jest prawdą. Nie pasują do ich wyobrażenia związanego z typowym lekkim, słodowym i jasnym piwem, czyli popularnym lagerem.

Piwo na zimę?

Piwo jest niezwykle rozmaitym napojem, wyróżnia się wiele jego stylów, szeroki wybór stwarza możliwości, które sprawiają, że w zależności od rodzaju piwo da się dopasować do każdej sytuacji i każdych warunków atmosferycznych. I nie chodzi mi tu wcale o grzańca. To jest właśnie przewaga piwa nad wszystkimi innymi napojami alkoholowymi.

Charakterystyka idealnego piwa na zimę

Przede wszystkim zastanowić się należy jakie piwo będzie pasować. Musi to być piwo mające stosunkowo dużo alkoholu, 7-10% powinno być w sam raz, choć oczywiście mogą być lżejsze. Musi to być piwo intensywne w smaku i takie, które rozgrzeje w zimny dzień. Będą to też w większości ciemne piwa i górnej fermentacji, choć nie zabraknie naszego Porteru Bałtyckiego.

Propozycje piw

Jak wspomniałem wcześniej dziś chodzi mi o coś więcej niż grzańca. Spośród stylów piwa, które szczególnie polecam jest to wspomniany już Porter Bałtycki, najlepiej kupiony z odpowiednim wyprzedzeniem w cieplejsze dni i odpowiednio wyleżakowany by móc go otworzyć zimową porą. Jeśli o Portery Bałtyckie chodzi to ze wszystkich polecanych tu piw to właśnie jego najłatwiej zakupić, jest dostępny praktycznie w każdym sklepie, warzą go prawie wszystkie największe browary w Polsce, jest z czego wybierać. Jestem fanem porterów i dla mnie to jest pierwszy i najlepszy wybór na chłodniejsze dni. W piwniczce są już te piwa i czekają. Ewentualnie inne wariacje na temat porteru jak Brown Porter czy Porter Imperialny. Jeszcze dalej idąc ciekawą propozycją, choć już nie tak szeroko dostępną będzie Stout. Stouta między innymi w odmianach Dry, Milk, Coffee, Outmeal Stout czy jeszcze innych, należy szukać już w bardziej wyspecjalizowanych sklepach. Polecam również Russian Imperial Stouta, czyli uważany powszechnie za najbardziej bezkompromisowy styl piwa. To jest piwo, które musi robić wow u degustującego.

Kolejna propozycja, choć tutaj to różnie bywa z racji na skład, to wszelkiego rodzaju specjalne piwa Świąteczne, tutaj można spodziewać się wielości dodatków, niesamowitej różnorodności smaku, bo jedne browary dodadzą chili, miód, inne kakao, jeszcze inne pomarańczę. Przede wszystkim są to piwa mające kojarzyć się ze Świętami Bożego Narodzenia, wśród dodatków mają być właśnie takie, które finalnie przeniosą do piwa świąteczne zapachy.

piwo na zimę (2)Kolejną moją propozycją dla was są belgijskie piwa klasztorne jak Dubbel, Tripel, Quadrupel. Przy Dubblu nasuwają się od razu świeże skojarzenia z niedawną premierą Grand Championa, warto spróbować choć należy wziąć pod uwagę, że beczkowa wersja różni się od tej dostępnej w butelkach. Swoją drogą podczas Festiwalu Birofilia wygrywały już wcześniej takie piwa jak Koźlak czy Rauchbock.

Będąc przy piwach Wędzonych, to w okresie jesiennym pojawiła się ich spora ilość, zarówno Rauchbock, czyli koźlak wędzony, wędzony stout oraz Rauchbier czyli zwykła wędzonka. Ja akurat za wędzonymi poza Grodziskim nie przepadam, ale choć raz piwo w tym stylu warto wybrać, chociażby na próbę warto, bo wrażenia smakowe są niezwykle ciekawe.

Ponadto zachęcam oczywiście do tego by przy dopasowywaniu odpowiednich piw względem stylów, wybierać piwa wyprodukowane w Polsce przez nasze krajowe browary.

Kilka propozycji:

fot. https://www.facebook.com/browar.artezan

fot. https://www.facebook.com/browarwzwierzyncu/

fot. https://www.facebook.com/gosciszewo

fot. https://www.facebook.com/jurajskie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s