Browar Maryensztadt, czyli nowy browar w stolicy

Browar Maryensztadt (1)

Pod koniec listopada 2014 w internecie pojawiła się informacja na temat organizowanej przez Browar Maryensztadt darmowej degustacji ich piw połączonej z warsztatami piwnymi prowadzonymi przez Piwoznawcy.pl. Pierwszym głośniejszym wydarzeniem dotyczącym browaru była właśnie wspomniana degustacja, jednak jak się później dowiedziałem piwa z Browaru Maryensztadt były już wcześniej dostępne w lokalu Trzy Kolory. Niestety nie udało mi się wziąć udziału w tamtym wydarzeniu. Jednak na początku grudnia miałem przyjemność spotkać się z Panią Kamilą oraz Panem Marcinem, którzy odpowiadają za powyższą inicjatywę. Dzięki spotkaniu dowiedziałem się trochę więcej i przedstawię wam kilka ciekawostek dotyczących tej tajemniczej jak dotąd inicjatywy. Mam nadzieję, że kilka spraw się rozjaśni. Warto jej się przyjrzeć i obserwować postępy w pracach.

Browar Maryensztadt (3)

Jest to inicjatywa ludzi związanych z branżą gastronomiczną, ale w rozmowie widać, że to pasjonaci piwa, mieli już pośrednio doświadczenie z branżą piwną, teraz wchodzą poważniej i mają głowy pełne świetnych pomysłów. Po blisko dwóch latach prac w 2014 zadebiutował oficjalnie ich projekt: Browar Maryensztadt. Aktualnie są browarem kontraktowym, warzą w zaprzyjaźnionym browarze, podpytywałem o nazwę browaru, ale bez sukcesu, więc trochę tajemniczej otoczki nadal pozostanie. Jeśli chodzi o nazwę Mariensztat, a raczej Maryensztadt, to nie jest ona przypadkowa, ma nawiązywać do historycznej nazwy okolicy, w której docelowo ma zostać zlokalizowany browar już jako browar restauracyjny.

Otwarcia właściwego browaru restauracyjnego można spodziewać się najwcześniej na jesieni 2015. Jak dotąd nie było wokół Browaru Maryensztadt zbyt dużego rozgłosu, prócz informacji o ich powstaniu, ale to całkiem logiczne i dopiero przy oficjalnym otwarciu przyjdzie czas na głośniejsze premiery i więcej piwnych wydarzeń, wycieczek, a jako że autorzy mają doświadczenie w branży gastronomicznej to również nie zabraknie parowania piwa z jedzeniem. Od wiosny 2015 piwo ma być dostępne także w kilku innych zaprzyjaźnionych lokalach.

Browar Maryensztadt (5)

Winny wam jestem również kilka słów na temat dostępnych piw. Browar dotychczas uwarzył 7 piw: Weizen, Wiedeńskie, Pale Ale, Jantar, Bohemian Pilzner, Irish Red Ale i Marzen. Na kranach jest rotacja i stale testują coś nowego, podczas mojej wizyty dostępne były tylko dwa, czyli Weizen i Wiedeńskie.

Na początek Weizen. Pszenica bardzo przyjemna, mętna, o klasycznym zapachu, banany, drożdże, goździki wszystko bardzo fajnie komponuje się. W smaku czuć, że jest lżejsza niż klasyczne weizeny, cytrusy także się znalazły. Dobre, klasyczne piwo. Wiedeńskie charakteryzowało się bursztynową barwą, niezbyt mocnym aromatem, w smaku dominowała słodycz i karmelowość. Nie tak dobre jak pszenica, jednak jak się dowiedziałem jest to cały czas etap testowy, wprowadzane są do sprzedaży kolejne style piwa, zbierane są opinie od klientów, więc te zmiany są cały czas płynne. Docelowo w planowanym lokalu ma być na stałe dostępnych 6 rodzajów piwa. Nazwy piw dostępnych docelowo w lokalu mają być klasyczne, odpowiadające stylom piw, planowane są również nowofalowe piwa, wtedy będzie nowocześniej.

Browar Maryensztadt (4)

Bardzo fajnie to wszystko wygląda, widać pasję i zaangażowanie, trzymam kciuki za jak najszybszy start, bo szykuje się ciekawa inicjatywa do dodania na Piwną Mapę Warszawy. Dziękuję za spotkanie i mocno kibicuję.

Browar Maryensztadt (2)

6 myśli na temat “Browar Maryensztadt, czyli nowy browar w stolicy

    1. Z czasem będzie podana dokładna lokalizacja, cierpliwości ;) Ale będzie to okolica historycznego Mariensztatu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s