6 grudnia i Grand Champion, czyli Święto Piwa w Polsce

Z czym kojarzy was się 6 grudnia? Mikołajki. To dość oczywiste.

Z czym kojarzy wam się Święto Piwa? Zdecydowanie większość ludzi automatycznie powie Oktoberfest, kilka osób Dzień Piwa, Dzień Stoutu, Dzień IPA, jeszcze inni Festiwale Piwne.

A z czym kojarzy wam się godzina 18:00 6 grudnia?

fot.https://www.facebook.com/FestiwalBirofilia

Można powiedzieć, że mamy takie Święto Piwa w Polsce już od dobrych kilku lat. Nasze własne piwne Mikołajki. Świętowanie rozpoczyna się 6 grudnia, punktualnie o 18:00 w całej Polsce. Wtedy ma miejsce premiera nowego piwa, Grand Championa, będącego zwycięskim w konkursie piw domowych na Festiwalu Birofilia w Browarze Arcyksiążęcym w Żywcu. Warzone przez Grupę Żywiec w Browarze Zamkowym w Cieszynie. Swoją drogą bardzo ładne nowe logo browaru. Grand Champion wybierany jest od 2006 roku czyli już 9 lat, tradycja produkcji zwycięskiego piwa na ogólnopolską skalę sięga już 6 lat. Recepturę zwycięskiego piwa dostosowuje się do masowej produkcji. Warzy się je najczęściej raz w ilości 500-600 hl, dostępne jest w pubach oraz w sklepach w ilości mniej więcej 100-150 tys. butelek. Chyba że posmakuje jak Backie Imperial IPA i będzie kolejna warka.

W tym roku Grand Champion Birofilia 2014 to kolejny raz piwo uwarzone przez Czesława Dziełaka, a mianowicie Dubbel, czyli mocne belgijskie piwo. Jest to wydarzenie na skalę ogólnopolską, bierze w nim udział 40 lokali z całej Polski. To premiera na niespotykaną skalę. Już 6 grudnia od 18:00 szukajcie Dubbla Cieszyńskiego w Piwiarniach Warki w waszym mieście, bo to tam, jak co roku będą premiery, a główne wydarzenie w tym roku w Warszawie w lokalu Sketch w Teatrze Wielkim.

Byłem w przeszłości już na premierach Grand Championa, są to niesamowicie fajne wydarzenia, bardzo doniosłe i w super klimacie, tak więc jeśli macie czas wieczorem 6 grudnia to jak najbardziej wybierzcie się by zobaczyć kwintesencje kultury piwnej w Polsce, bo oczywiście pojawi się autor receptury i mnóstwo wartych poznania osób. I mam świadomość, że nie są to nie wiadomo jakie piwa, że rzemieślnicy robią aktualnie ciekawsze pozycje, ale tu chodzi o powtarzalność, ciągłość w pewnym sensie już rytuał, całą otoczkę to jest właśnie w tym najistotniejsze.

Do tego niezwykle ładne szkło, specjalnie dla Dubbla stworzony goblet, jednak na dłuższą metę do postawienia na pamiątkę na półce do kolekcji z ulubionymi pokalami, a nie do codziennego użytku. Grupa Żywiec porównuje go do Św. Graala. Też takie macie skojarzenia, czy będzie to wasz Św. Graal?

Oby nie było wpadek z poprzednich lat, kiedy piwo to dostępne było już przed premierą.

Edycja: napisałem ten post w piątek rano, a już w piątek wieczorem na FB zaczęły pojawiać się zdjęcia ludzi z Dubblem. To chyba jakiś niechlubny rekord, że już w listopadzie to piwo jest dostępne, w ten sposób psuje się całą atmosferę Święta Piwa, o której wcześniej wspominałem i która była tak starannie budowana. Po prostu Black Friday jak się patrzy. Nawet gdy ktoś postanowił to zepsuć to ja nie ruszam przed 6 grudnia.

Dubbel Cieszynski+gobletfot. Materiały prasowe http://festiwal-birofilia.pl/

2 myśli na temat “6 grudnia i Grand Champion, czyli Święto Piwa w Polsce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s