Piwna rewolucja w Polsce? Siła, której się nie powstrzyma

Piwo łączy ludzi, jest napojem społecznym, ludzie przy nim się spotykają i miło spędzają czas stąd lepiej spędzać ten czas przy lepszym piwie.

Jestem prosto po lekturze najnowszego, prawie 130-stronicowego raportu KPMG „Rynek napojów alkoholowych w Polsce„, piwo pełni w nim ważną rolę, mając 47% udział w całym rynku napojów alkoholowych. Z racji na jego długość przedstawię kilka najistotniejszych moim zdaniem faktów, stanowiących kwintesencję raportu oraz parę najważniejszych uwag.

Rynek w Stanach Zjednoczonych przykładem

Według danych KPMG 88% dorosłych Polaków napiło się w 2013 roku co najmniej raz piwa, a 73% kilkukrotnie lub regularnie. To jest ogromny potencjał i choć eksperci wspominają o nasyceniu rynku to owszem nasycenie jest, ale w odniesieniu do lagerów z koncernów. Co więcej to jest już ogólnoświatowy trend, fajnym przykładem jest porównanie produkcji browarów rzemieślniczych i piwa Budweiser w USA. Co teraz powie ekspert sądzący, że w USA nie ma ciekawych piw. Patrząc na ten wykres my jesteśmy aktualnie jakoś w 2003 roku lub nawet jeszcze w 2000 roku. Przyszłość jest świetlana.

Powiem tak, szerząc kulturę piwną, promując rzemieślnicze piwa wśród znajomych i przede wszystkim edukując ludzi: „we can do it”.

Gdzie znaleźć dobre piwo w Polsce?

Jeśli chodzi o rodzaje sprzedaży to wspomniałem, że piwo jest napojem społecznym i widać to wyraźnie, bo ma ono zdecydowanie największy udział sprzedaży w barach i innych lokalach spośród wszystkich alkoholu, bo aż 19% w porównaniu z 4% wina czy 8% napojów spirytusowych. W pozostałych 81% sprzedaży piwa dominują różnego typu markety, mała jest popularność sklepów specjalistycznych (jeśli szukacie takiego w Warszawie to zapraszam do Piwnej Mapy Warszawy) oraz internetowych sklepów z piwem.

Lager? Czas na Ale

Standardowy jasny lager jest nadal najpopularniejszym piwem w Polsce (około 58% rynku), to w najbliższych nie ulegnie zmianie, ale cały czas zmniejsza się jego udział i  traci kosztem coraz ciekawszych piw, bo to do tej pory ludzi z nim kojarzyli piwa, a wraz ze zwiększeniem świadomości oraz poznaniem bogactwa smaku jakie może zaoferować świat piwny z aromatami cytrusowymi, laktozą, kwaśnością i setkami innych smaków, ludzie zaczynają wybierać nowe, bezkompromisowe piwa. Bo nie można powiedzieć, że się nie lubi piwa, jeśli słyszysz, gdy ktoś tak mówi to znaczy, że jeszcze nie pił odpowiedniego dla niego.

Zgodnie z raportem piwa górnej fermentacji mają udziały na poziomie 0,8%, a portery i stouty niewiele więcej, bo 0,9%. Potencjał i możliwości ekspansji są ogromne.

Raport KPMG w Polsce „Rynek napojów alkoholowych w Polsce”, 2014, część I - Rynek-napojow-alkoholowych-w-Polsce-2014-czesc-I.pdfCo najlepsze to Wy swoimi wyborami się do tego przyczyniacie, bądźcie więc patriotami gospodarczymi, wybierajcie dobre Polskie piwa, zabierzcie znajomych do multitapu, zaproście ich na blind tasting, a wyniki za 2015 rok będą jeszcze lepsze.

4 myśli na temat “Piwna rewolucja w Polsce? Siła, której się nie powstrzyma

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s