Żywiec APA, czyli American Pale Ale od Grupy Żywiec

Żywiec APA, czyli American Pale Ale od Grupy Żywiec. Informacja o możliwości pojawienia się tego piwa spotkała się z ogromnym entuzjazmem w środowisku piwnym, bo to jednak rewolucyjne rozwiązanie jak na koncern, który przyzwyczaił do eurolagerów, a tu najpierw wariacja na temat witbiera, a teraz APA. To zdecydowanie najgorętsza wiadomość miesiąca, ale też sprytnym zagraniem w odniesieniu do rzemieślniczych  browarów. Choć nie można zapominać, że to Żywiec rok w rok wypuszcza na rynek zwycięzcę Festiwalu Birofilia, ale to jest jeszcze mocniejszy krok w stronę coraz wyraźniej zauważalnej piwnej rewolucji w Polsce. Jednak ta swoista kontrrewolucja ze strony Grupy Żywiec de facto nie zagrozi kraftowym wypustom w Polsce, a jedynie będzie mogła zachęcić nowych konsumentów do spróbowania coraz to smaków, bo skoro już koncern może wypuścić takie piwa jak witbier, AIPA czy APA to automatycznie coraz większe wymagania są w stosunku do browarów rzemieślniczych.

Mimo że zrobiło się o nim bardzo głośno i zapowiadano jego pojawienie się od początku listopada to ogromnym problemem okazała się dystrybucja tego piwa i prawie nigdzie go nie można było dostać, już podobno można je dostać w największych sieciach, tak mi przynajmniej Grupa Żywiec na facebooku napisała, nie wiem, ja swoje nabyłem w Simply.zywiecapa

Czym jest więc to tajemnicze Żywiec APA? Zapakowane w dość typowe opakowanie dla Żywców, ładnie się prezentuje, podkreślone również, że pochodzi z 2014 roku. Piwo to ma 5,4% alkoholu i 12,5% ekstraktu. Jak już wskazałem to piwo górnej fermentacji, to jasne Ale z amerykańskimi odmianami chmielu. Dla lubiących amerykańskie chmiele wiadomym będzie, że oczekiwać należy cytrusowego aromatu. W tym piwie znajdziemy 5 odmian chmielu: Chinook, Citra, Amarillo, Magnum i Centennial. Słody: monachijski, pszeniczy i karmelowy.

Piana tego piwa wpadająca w szarość, duże pęcherzy, początkowo wysoka i potem znika dość szybko. Nie jest klarowne to piwo, lekko mglistozłociste, co akurat nie jest minusem. W aromacie wyczuwalne co oczywiste cytrusy, w tym też karmelowość. W smaku na pierwszym planie goryczkowość, mniej to jest wyczuwalne w smaku niż w zapachu, dla smakoszy APA rodem z krajowych browarów rzemieślniczych ten smak może być zbyt płytki i rzeczywiście mi też trochę tej głębi brakuje, ale nie jest to aż tak negatywna cecha. Brak mi trochę rześkości w smaku.

To nie jest złe piwo! Szczerze? To mając do wyboru koncernowe produkty, to aktualnie to będzie moim pierwszym wyborem. Nie jestem nim zawiedziony, bo z drugiej strony nie miałem zbyt dużych oczekiwań, a jest to całkiem przyjemne piwo, którego można się spokojnie napić.

Zapach: 3/5
Wygląd: 3/5
Smak: 3/5
Wrażenia: 4/5
Opakowanie: 3/5

Ocena: 3,2/5

Cena: 3,99 zł

7 myśli na temat “Żywiec APA, czyli American Pale Ale od Grupy Żywiec

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s