Wszystkiego Najstoutowszego, czyli International Stout Day 2014

6 listopada odbędzie się kolejny, corocznie obchodzony, Międzynarodowy Dzień Stoutu.  W przeciwieństwie do dnia dyniowego piwa, którego to nie jestem fanem, stoutowi należy się kilka słów.

Od 2011 roku na całym świecie fani tego stylu zbierają się jednego dnia by celebrować. Każde miejsce jest dobre. Mieszkanie, pub, restauracja. Istotą tego jest poznawanie coraz to nowych interpretacji dotyczących stoutów i dzielenie się tym ze znajomymi.

http://www.stoutday.com/

W Polsce też obchodzimy ten dzień, puby już przygotowały specjalne oferty i prześcigają się by zachęcić ludzi do wizyty właśnie w nich, a krany i pompy z tego co widzę po zapowiedziach będą przepełnione od ilości stoutów. Jeśli chodzi o Warszawę to między innymi w KiK i Chmielarni do stoutów będzie dodatkowo czekolada oraz galaretka ze stoutu, w Jednej Trzeciej ciasto czekoladowe, w Hopsters szykowane są specjalne niższe ceny, Piw Paw zorganizował na pewnym profilu społecznościowym wydarzenie, ale nie ma żadnych konkretów.

Czego warto tego dnia spróbować? Mimo wielu specjałów przygotowanych z zagranicy ja gorąco namawiam do wyboru naszych polskich frykasów od naszych browarów rzemieślniczych. Wśród premier będzie między innymi Kawka Coffee Milk Stout od Browaru Kopyra & Browaru Widawa. Swoją drogą stout powstał też w wyniku innej kooperacji czy jak kto woli kolaboracji, w wyniku współpracy Browaru Szałpiw i Pracowni Piwa dojrzewa już 2, czyli Belgian Stout.

Czego chcecie spróbować?

Jeśli szukacie stoutu, który by był dość łagodny i leniwy to polecam Milk Stout. Jak na przykład Sweet Nyggus z Browaru Solipiwko czy Milkołak

Jeśli lubicie IPA i amerykańskie chmiele to warto spróbować, czegoś co je też ma, czyli American Stout. Na przykład Nyks z Browaru Olimp lub Pyskaty Troll z Chmielogrodu.

Jeśli coś co jest jeszcze mocniejsze zarówno w smaku jak i woltażu to może być Polish Extra Foreign Stout czyli Noc Kupały z Browaru Perun, albo Imperial Stout jakim jest na przykład limitowany Hades Gone Wild z Browaru Olimp. Może być torfowy Whiskey Extra Stout czyli Smokey Joe z AleBrowaru.

Ale to nie wszystko, tego jest o wiele więcej, poszukajcie w ulubionym pubie czy miejscowym sklepie z dobrym piwem, na pewno znajdziecie coś co wam posmakuje.

Wesołego Dnia Stoutu.

Ale i tak lepszy byłby Porter Day czy Grodzisz Day.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s