Czym jest piwo według przepisów polskiego prawa

Mówi się, że jeżeli czegoś nie ma w internecie to tego nie ma, znam też osoby, które mówią, że jeżeli coś nie zostało uregulowane przepisami prawnymi to ono nie istnieje.

Dlatego też dziś poszukam prawnej definicji piwa w Polskim prawie. Z pozoru wydaje się to dość zabawne, bo piwo jakie jest to każdy widzi, ale niektóre definicje czasem mogą być niesamowicie zaskakujące.

Pierwsze kroki wypada skierować do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i choć są tam odniesienia do piwa, zezwoleń na jego sprzedaż i dotyczących reklamy to nie znajdziemy zdefiniowanego tego co ustawodawca miał na myśli. Swoją drogą jest to strasznie stara ustawa, bo datowana na 1982 rok i jednak nie zawsze pasuje do obecnych realiów.

Za to definicję piwa znaleźć można w ustawie o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. nr 108, poz. 626). I dwa artykuły w niej znajdujące się, art. 92 i 94. Jest to definicja powstała w celu opodatkowania, bo w gruncie rzeczy, nie ma potrzeby regulowania czym ono jest w innych przypadkach na przykład takich jak spożywanie piwa w miejscu publicznym, bo tutaj kryterium nie jest sposób produkcji, ale zawartość alkoholu.

Zgodnie z art. 92 mamy informację, że ustawodawca stwierdził iż „Do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie.”

A już na w art. 94 znajduje się dokładna definicja piwa, lecz tylko w odniesieniu do nakładania akcyzy. Na jej podstawie: „1. Piwem w rozumieniu ustawy są wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte pozycją CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości. Produkcją piwa w rozumieniu ustawy jest wytwarzanie lub przetwarzanie piwa, a także jego rozlew.”

Jest jeszcze informacja dotycząca opodatkowania i zgodnie z nią podstawą opodatkowania jest „liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato”.

Warto sprawdzić o co chodzi z tajemniczymi pozycjami CN 2203 00 i CN 2206 00. Według klasyfikacji CN 2203 oznacza piwo otrzymywane ze słodu, a CN 2206 pozostałe napoje fermentowane (na przykład cydr (cidr), perry i miód pitny); mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone.

Jeszcze mało? No to zobaczcie notę i klasyfikację dotyczącą piwa:

„Piwo jest napojem alkoholowym otrzymywanym w wyniku fermentacji roztworu (brzeczki) przygotowanego ze słodowanego jęczmienia lub pszenicy, wody i (zazwyczaj) chmielu. Do przygotowania roztworu (brzeczki) mogą być również używane pewne ilości niesłodowanych zbóż (np. ziarno kukurydzy lub ryż). Dodatek chmielu nadaje gorzki i aromatyczny smak oraz poprawia trwałość. Podczas fermentacji niekiedy dodawane są wiśnie lub inne substancje aromatyczne.

Dodane mogą być także cukier (szczególnie glukoza), substancje barwiące, ditlenek węgla i inne substancje.

W zależności od zastosowanego procesu fermentacji produktem może być piwo dolnej fermentacji, otrzymane w niskiej temperaturze z użyciem drożdży dolnej fermentacji lub piwo górnej fermentacji, otrzymywane w wyższej temperaturze z użyciem drożdży górnej fermentacji.

Piwo może być jasne lub ciemne, słodkie lub gorzkie, łagodne lub mocne. Może być beczkowane, butelkowane lub hermetycznie puszkowane oraz może być sprzedawane jako mocne gorzkie piwo (ale), mocny porter, itd.

Niniejsza pozycja obejmuje również koncentrat piwa otrzymany przez zatężanie w próżni piwa o niskiej zawartości alkoholu (ale o dużej zawartości ekstraktu słodowego) do pomiędzy 1/5 a 1/6 jego pierwotnej objętości.”

W 2017 roku dwie organizacje (Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich i Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie) reprezentujące branżę piwną wypracowały zgodnie z Polską Normą PN-A-79098:1995 następującą definicję piwa:

Piwo jest napojem otrzymywanym w wyniku fermentacji alkoholowej brzeczki piwnej. Brzeczkę produkuje się ze słodu browarnego oraz wody z dodatkiem chmielu lub produktów chmielowych, bez dodatków lub z dodatkiem surowców niesłodowanych oraz dozwolonych substancji. Łączna ilość dodawanych surowców niesłodowanych nie może zastąpić więcej niż 45% słodu we wsadzie surowcowym. Do piwa mogą być dodane: składniki będące żywnością, dozwolone substancje dodatkowe oraz pomagające w przetwarzaniu.

3 myśli na temat “Czym jest piwo według przepisów polskiego prawa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s