Niedźwiedź Wojtek. Jego historia i piwo

Przyznam, że jest to jedno z piw na które najbardziej czekałem w 2013 roku i nie ze względów smakowych, nic z tych rzeczy, chodzi tu o świetną historię, którą przedstawia, historię wartą przypomnienia, a jest ona o niedźwiedziu Wojtku.

Znacie Wojtka?

Wojtek był niedźwiedziem brunatnym  z Syrii, który w czasie II Wojny Światowej w 1942 roku jeszcze jako malutki niedźwiadek został adoptowany przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim powodzonym przez gen. Andersa. Będąc ich towarzyszem broni pijąc z nimi piwo w trasie z Bliskiego Wschodu aż do Wielkiej Brytanii. Nosząc zaopatrzenie uczestniczył nawet w Bitwie pod Monte Casino. Po wojnie trafił do ZOO w Edynburgu. Dla jego uczczenia powstały pomniki, koszulki, filmy, książki, komiksy i właśnie piwo. Więcej informacji na dole wpisu (są filmiki).

Piwo w misji edukacyjnej

Zastanawiam się nad piwem jako sposobem upamiętniania, bo jest to dość lekka, ale jednocześnie efektywna forma uczenia,  przykładowo z okazji pojawienia się tego piwa na rynku powstało wiele artykułów na ten temat i wielu nowych ludzi dowiedziało się, oby więcej takich akcji na naszym rynku. Mamy już zresztą bardzo fajną akcję prowadzoną na kontrach piw z Grupy Browarów Pana Marka Jakubiaka „Husaria przed Pałac”, czyli stworzenie asysty husarzy przed Pałacem Prezydenckim podczas oficjalnych uroczystości.

Piwo Wojtek

„He liked a cigarette, he liked a bottle of beer, he even drank his bottle of beer like any man”.

Piwo mam dzięki pubowi Małe Piwo z Warszawy, dzięki wielkie! Brytyjski Beartown Brewery specjalizujący się w niedźwiedzich piwach stworzył mocne, głębokie i charakterne niczym Wojtek Ale. W logo znak 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której działał Wojtek. Etykieta jest super, całą ideą i otoczką też jestem zauroczony. Jednak czas przyjrzeć się temu co najważniejsze, czyli samemu piwu. Świeży aromat, chmielowy, cytrusowy i karmelowy, delikatna biała piana, obkleja szklankę i pozostaje w postaci niskiej warstwy, w smaku pełnia dużą, goryczka, słód i karmel, czyli podobnie jak zapach, w każdym razie jest to bardzo przyjemne.wojtek

Zawiera 5,5% alkoholu. W składzie: woda, chmiel, słód jęczmienny.

Dodatkowy plus? Wpierana jest fundacja Animal Asia walcząca z barbarzyńskim traktowaniem niedźwiedzi. Fajnie, to kolejna warta szerzenia praktyka na krajowym rynku, pamiętam podobną sytuację z Browarem Amber i Muzeum w Gdańsku, oby więcej podobnych działań.

Zapach: 4/5
Wygląd: 3,5/5
Smak: 4/5
Wrażenia: 5/5
Opakowanie: 5/5
Ocena: 4,3/5

Chcecie dowiedzieć się więcej o Wojtku? Zapraszam do obejrzenia filmów dokumentalnych:

Piwko dla niedźwiedzia

http://www.youtube.com/watch?v=giRwps3_0bA

Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę

http://www.youtube.com/watch?v=94Sj572pWzY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s