A gdyby oceniać piwo po etykiecie?

Czasem warto spojrzeć dokładniej tylko na etykiety, bo jest na co! Niektóre są naprawdę pomysłowe. Zapraszam Was do przejrzenia wraz ze mną kilku najlepszych moim zdaniem etykiet piw z polskich browarów. Nie będzie tu standardowych etykiet, które rzucają się w oczy pierwszemu lepszemu piwoszowi, pełnych pustych frazesów i zbędnych dodatków wizualnych, które mimo to emanują chaosem i nudą.

Na szczęście browary rzemieślnicze dają nam prócz plondobrego piwa też dobre etykiety. Koncepcje w zależności od browaru są różne. Jedni stawiają na minimalizm jak Pracownia Piwa czy Doctor Brew i Ninkasi. Inni na na określoną kompozycję i dominujący motyw, stylizację lub tematykę jak Browar Piwoteka, Browar Olimp, Browar Pinta czy AleBrowar i Ursa Maior. Wypuszczane są też specjalne serie posiadające dedykowane etykiety jak w przypadku Browaru Kormoran. Są też niektóre browary, które robią to na pełnym spontanie i każde piwo ma etykietę z innej bajki.

porterkomesChoć osobiście jestem fanem minimalizmu to w mojej opinii zbiorowe wyróżnienie należy się etykietom AleBrowaru. Są Pomysłowe i oryginalne, rzucają się od razu w oczy. Każda postać z etykiety AleBrowaru ma swój własny charakter, z każdą związana jest jakaś historia, czy to paker Joe, czy bursztynowy superbohater czy panna z brodą, każda z nich nadaje się na dekorację, dlatego nie ma co się dziwić, że można znaleźć je na ścianach pubów i na koszulkach. Świetna robota Ostecx. Moja ulubiona etykieta: Amber Boy, choć pod względem smaku nie jest to moja ulubiona propozycja.

Jako że wspomniałem o minimalizmie to też takie bdayetykiety należą do moich faworytów, są to między innymi: Pierwszy urodzinowy B-Day Lądowanie w Bawarii za bombę chmielową na etykiecie, zielony PLON z Browaru Kormoran, gdzie szyszki chmielu tworzyły ten napis, Miś z Browaru Kopyra/Widawa w scence stylizowanej na pewne ważne historycznie wydarzenie w naszej historii, oraz Pacific i Piwo Grodziskie z  Browar Artezan za klimat etykiet i ciepło z nich bijące. I choć jak to się mówi, nie oceniaj piwa po etykiecie to w przypadku naszych rzemieślników często za dobrą etykietą kryje się dobre piwo!

amberboyZaraz za nimi do moich faworytów należą takie etykiety jak te od Browaru Birbant i Browaru Fortuna w serii Komes oraz komiksowy Triple Blond od Browaru Sulimar czy Afrodyta z Browaru Olimp.

Warto zwrócić uwagę na trend. Wspomniane etykiety związane są z piwami, które wyszły dość niedawno, maksymalnie dwa do trzech lat wstecz, ale głównie są to nowsze pozycje, często z tego roku co może napawać optymizmem, że będzie jeszcze lepiej przy kolejnych premierach. Tak więc czekam i oceniam. Piwo i etykiety.

Moje TOP 5 etykiet z polskich browarów na dzień dzisiejszy (może się zmienić nawet jutro):
1. B-Day (2013)
2. PLON (2013)
3. Miś (2013)
4. Amber Boy (2012)
5. Piwo Grodziskie (2013)

Co powiecie na głosowanie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s