Cydr kontra piwo

Cydr czy warkaperrypiwo, piwo czy cydr? Co wybrać? Cydr określany często mianem jabola, co nie jest prawdą, to stosunkowo mało rozpropagowany napój u nas w kraju, przeważnie znany z domowych produkcji, sam też robiłem, jak nie można było dostać w sklepach.

Zapewne kojarzyć Wam się może z Sommersby, lecz to jest piwo jabłkowe na polskim rynku. Z takich popularniejszych aktualnie cydrów na polskim rynku mamy Cydr Lubelski, Warka Cider, Green Mill Cider, Fizz czy znany z pubów prosto z beczki Dzik.

Co więcej rok 2013 był przełomowy dla cydrów w Polsce i choć podstawą jest jest wersja jabłkowa to już pojawiają się wariacje jak gruszkowy czy z jabłek suszonych z miodem. A Polska ma ogromną produkcję jabłek więc jest potencjał na robienie go jeszcze w większych ilościach. Co do cydru są w Polsce obostrzenia takie jak zakaz reklam (jest to bez sensu, ale zakaz istnieje z samego faktu, że zachodzi fermentacja, zawartość alkoholu nie ma znaczenia), banderola oraz wysoka akcyza, choć co do niej to bardzo informacja pojawiła się na początku 2013 roku dla producentów, bo podatek akcyzowy został zmniejszony z 158 zł na 97 zł za hektolitr.cydrylubelskie

Generalna charakterystyka cydru na podstawie wypitych przeze mnie cydrów jak Cydr Lubelski czy Warka Cider to świeży i lekki, słodki napój alkoholowy, przypominający w smaku białe wino musujące (choć są też niemusujące i gazowane), szampańskie, alkoholu zbyt dużo nie zawiera, bo około przeważnie te z Polski mają mniej niż 5% procent. Kwaśność też czasem się przytrafi, ale goryczki tu nie znajdziecie. Generalnie jest bardzo orzeźwiający. Dla miłośników mocniejszego i ciemniejszego piwa może być zbyt lekki i słodki, ale jest ciekawą alternatywą dla piw aromatyzowanych, bo trzeba pamiętać, że cydr to nic innego jak przefermentowany sok z jabłek.

Jako, że uwielbiam smak jabłek, wszelkie potrawy i napoje, w którym ono jest to od czasu do czasu lubię napić się cydru, schłodzony cydr to idealny napój na lato, lekki, słodki i orzeźwiający, chyba nawet fajniejszy wybór niż jabłkowe piwo aromatyzowane. Ale nie ma co go traktować jako alternatywę czy zamiennik dla piwa.

greenmilescider (1)

Plusy w porównaniu do piwa? Nie ma goryczki, więc Ci którzy nie gustują w goryczkowych piwach będą zadowoleni, nie zawiera glutenu, więc bezglutenowcy mogą spokojnie pić.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s