Tydzień i kilka słów o Browarze Pinta

382763_579141322107265_235401563_nDobrze znany z tamtego roku tygodniowy cykl poświęcony konkretnym miejscom i browarom, był już tydzień z AleBrowarem, tydzień z Łodzią, na sam początek roku zapraszam na tydzień z piwami z Browaru Pinta. To właśnie ten browar moim zdaniem zasługuje na tytuł Browaru Roku 2013.

Kilka słów o browarze

Via http://www.browarpinta.pl/[fot.] Pinta czyli Grzesiek, Marek i Ziemek, warzą od 28 marca 2011 roku, a już 7 maja  podczas II Festiwalu Dobrego Piwa we Wrocławiu odbyła są premiera ich pierwszego piwa, są czwartym browarem kontraktowym w Polsce, piwa warzone są w Browarze na Jurze w Zawierciu, mają w swoim portofolio takie style jak Imperial IPA (Imperium Atakuje), Sahti (Koniec Świata), Sticke Alt (Stare ALE Jare), Irish Red Ale (Ognie Szczęścia), Extra Special Bitter (Angielskie Śniadanie), Imperial Witbier (Viva La Vita), Rauchbock (Jak w Dym), A’la Grodziskie, AIPA (Atak Chmielu), Weizenbock, Oatmeal Stout (Dobry Wieczór), Schwarzbier (Czarna Dziura), Vienna Lager (Odsiecz Wiedeńska), Rauchmarzen (Dymy Marcowe), Pumpkin Ale (Dyniamit). Tak to kiedyś, na samym początku wyglądało, niezła różnica porównując do obecnych etykiet.

https://www.facebook.com/BrowarnikTomek

Kilka słów o roku 2013

Rok 2013 był wyjątkowy, zaczynając od dostępności, bo jej piwa można było dostać nawet w supermarketach jak Leclerc czy Real. Co dało niezwykły powiew świeżości wśród standardowych ofert tam dostępnych. 2013 to też działalność edukacyjna Pinty, to organizacja premier nowych piw, to uwarzenie ciekawych piw na czele z Imperatorem Bałtyckim, który jest próbą stworzenia nowego stylu „Imperialny Porter”, czy się uda? Czas pokaże, ale sam fakt takiej próby jest godny uwagi. Prócz tego dwa piwa żytnie Żytorillo w stylu Black Rye IPA i Apetyt na Życie w stylu Roggenbier. Do tego Ce ne pas IPA w stylu Biere de Garde, Oto Mata IPA w stylu Rice IPA, urodzinowe piwo B-Day Lądowanie w Bawarii czyli Weizen IPA wspólnie z Piwoteką Narodową i AleBrowarem. Do tego duża dostępność (przynajmniej w Warszawie) większości znanych już piw. A Koniec Świata czyli teraz też już Happy End doczekał się eksportowej wersji.

Wartym odnotowania jest też coś co w pozoru nie ma za bardzo jak powiązać, czyli wpływ na Browar na Jurze z racji współpracy, bo na Święta browar z Zawiercia wypuścił jedno z najlepszych swoich piw czyli Jurajskie Świąteczne, etykieta też fajniej wygląda. Czy to może być wpływ Pinty? Nie wiem, nikogo się o to nie pytałem, ale myślę, że w pewnym stopniu tak. Ale teraz ma być też Browar Zarzecze.

Czego życzyć na przyszłość?

Jako że byli moim zdaniem najlepszym browarem w 2013 to powtórzenia tego w 2014, na pewno też ciągłej radości z warzenia, sukcesów w Polsce, Europie i na Świecie (przykładowo na World Beer), nowych, świetnych piw, popularności porteru imperialnego, może jakiegoś społecznie odpowiedzialnego działania, dalszego warzenia A’la Grodziskie i własnego browaru.

I jeszcze innego papieru na etykiety :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s