Piwny Obserwator: Podsumowanie grudnia 2013 i w pewnym sensie roku

Ostatni miesiąc roku pełnego powstania nowych browarów (15 moim zdaniem najciekawszych browarów w 2013, z mapką!), dużo dni wolnych, przygotowania do świąt, kupowania prezentów (tu prezenty dla piwosza, sprawdźcie) przygotowania na nowy rok, ale jeśli ktoś myślał, że browary zastopowały szaleńcze tempo, czas na podsumowania tego co działo się przez ostatnie 365 dni (ode mnie kalendarz wydarzeń piwnych z 2013 rok, sprawdźcie), to był w błędzie, było jeszcze bardziej gorąco, bo to właśnie dnia 6 grudnia, jest godzina 18:00, godzina, która jest jedną z najważniejszych w polskim świecie piwnym, od której można powiedzieć, że zaczęły się tradycje związane z premierami.

Zapowiedzi:

Po genialnym PLONie, Browar Kormoran zapowiedział pojawienie się PLONA w wersji brązowej, zielonej i niebieskiej. Ofensywę z nowymi piwami zapowiedziała również Pracownia Piwa, najpierw informując o Hoppy New Year czyli American IPA, ale w najbliższym kwartale będzie jeszcze więcej od nich, bądźcie gotowi.

Pojawia się też nowy kontraktowy Browar Birbant założony przez piwowarski duet z Hausta, pierwsze ich piwo to będzie American Pale Ale.

Browar Artezan zaprasza na Cymbo Pogon czyli pszenicę z trawą cytrynową na nowozelandzkim chmielu.

Za to Browar Olimp wymyśla zagadki i zaprasza fanów do zabawy, bo jak wiemy ich nowym piwem będzie Hades czyli Russian Imperial Stout z dodatkiem chili. No i znów piwo na które czekam od nich, oby tym razem lepiej, bo dotychczasowe mnie nie zachwyciły (nie piłem tylko Hermesa, ale nawet nie mam ochoty), ale to chili mnie przekonało.  #chilihead

Premiery:

Premiera miesiąca to zdecydowanie Grand Champion 2013 z Festiwalu Birofilia autorstwa Czesława Dziełaka, potem wiele innych ciekawych piw, w szczególności świąteczne jak Saint No More z Ale Browaru, ale tym razem Ale Browar świętował AIPA, Śnieg na Beniowej z Ursa Maior czyli American Golden Ale oraz Cascade Blond Ale, Browar Olimp zaprezentował Witbiera Afrodytę i American Pale Ale Hermesa. To działo się w pierwszej części miesiąca, w międzyczasie zaczęło dochodzić do tych którzy zamówili swoje edycje gry Piwne Imperium czyli pierwsza polska gra planszowa z piwem na pierwszym planie, mam swoją wersję i już kilka pełnych partii za mną! Świetna gra, szukajcie jej w pubach, sklepach, bo warto.  Końcówka roku to już mega mocne uderzenie, pojawiły się świetne świąteczne Wesołych Świąt z Browaru Gościszewo i Jurajskie Świąteczne z Browaru na Jurze, było też Raciborskie Świąteczne, oraz świetne zakończenie roku ze strony Widawy, bo prócz świątecznej mega premiery gdzie pojawiły się 4 (Cztery!) Kiwi, odpowiednio w stylu Dark Ale, IPA, Pils, Weizen to jeszcze Świąteczne czyli wędzonka na święta. Pojawiły się też wznowienia czyli Renifer od Kopyr&Widawa i Chateau od Artezanów.

Z nowości pojawił się Lwówek Porter. Fortuna wypuściła Komesa Bursztynowego Poczwórnego o mocy 10%. Cieszyński Browar Mieszczański przedstawił Buszującego w zbożu czyli AIPA. Z Browaru Witnica pojawiło się Piwo Wyspiarskie.

Ale wygrała końcówkę roku Pinta wypuszczając Imperatora Bałtyckiego! Nie wiecie co to jest? To porter imperialny, który rozszedł się w mgnieniu oka, co prawda nakład był dość mały, ale myślę, że to by dużo nie zmieniło.

No i jeszcze ciekawostka, bo pojawiły się nowe loga browarów, Browar Osjann będzie miał przedstawiające kobietę z piwami w dłoniach #sącycki, Browar Bednary też zaprezentował swoje nowe logo, ale chyba coś nie pykło i wygląda to na Brobwar Enadry.

Koniec roku to czas podsumowań, ale dzięki moim comiesięcznym podsumowaniom wystarczy teraz przejrzeć sobie posty z konkretnego miesiąca, a co do rocznych podsumowań, to wszyscy już czekają na wyniki głosowania z browar.biz, tymczasem pokazały się wyniki jakie u siebie na blogu zrobił Bartek z Małe Piwko. W nawiązaniu do niego podam swoich faworytów i w nawiasie co w rzeczywistości wygrało:

Najlepsze piwo roku: PLON (Grand Prix – Ciechan). Oba piwa genialne, ale PLON jak dla mnie wygrał ten rok.

Browar roku: Pinta (Pinta). Biere de Garde, Porter Imperialny, żytnie piwa, Grodziskie i mnóstwo dobrych piw od nich.

Debiut roku: Pracownia Piwa (Pracownia Piwa). Świetne krakowskie nazwy, świetne krakowskie piwa, Hey Now i Crack to mój top w tym roku.

Impreza roku: Birofilia w Żywcu (Birofilia w Żywcu). Najważniejszy festiwal promujący kulturę piwną, nie ma wątpliwości.

Wydarzenie roku: Podwójny triumf Czesława Dziełaka (Uruchomienie około 20 nowych browarów). Zaczynają się czasy masowej produkcji piw wygrywających w konkursach, Czesław to świetnie wykorzystał i można było napić się dwóch bardzo dobrych piw.

Słowo roku: Ipy-sripy (Wity-srity). Bo to jednak był rok IPA, może wity za rok. Lub grodzisz-prodiż.

Człowiek roku: Czesław Dziełak (Tomek Kopyra) Dwa zwycięstwa, w dwóch konkursach, patrz wydarzenie roku.

Premiera roku (event): Grand Champion w Warszawie (Żyta z Pinty w Warszawie). Następstwo wydarzenia i imprezy roku.

Piwny styl roku: Polish India Pale Ale (American India Pale Ale). Polacy nie gęsi i swoje chmiele mają, fajny pomysł i jak widać po PLONie dobrze się sprawdził.

Herosi roku: Browary Regionalne Jakubiak – za wskrzeszenie browaru w Bojanowie i romanse z piwowarstwem nowofalowym (PINTA – za edukowanie klientów oraz odkrywanie przed nimi piwnego świata). Za wszystkie dobre inicjatywy.

Sklep roku: Sklep Alicja (Drink Hala – Wrocław). Wygrał ten gdzie się najczęściej zaopatrywałem, ale wyróżnienia też dla Cechu Piwnego za wszystkie fajne piwa, Rodzinka Bis za Imperatora i Piwoteki za dobrą przystań w Łodzi.

Pub/Multitap roku: Kufle i Kapsle (Warszawa) (Kufle i Kapsle). Najczęściej bywałem w Spiskowcach Rozkoszy, ale jednak KiK wygrał ten rok jeśli chodzi o wydarzenia, tylko że tam nigdy nie ma gdzie stanąć.

Moja własna kategoria: Etykieta roku: Pacific (na podmium jeszcze B-Day i Miś)

Na sam koniec spis tego co tam w tym miesiącu wypiłem. W grudniu wyjątkowo dużo nowych piw wypitych, ale za to jakich, pierwsze dwa to moje TOP 10 tego roku, jest bardzo dobrze i rozmaicie, IPA wygrało ranking w tym miesiącu, prócz tego piwa dotyczące świąt znalazły się dość wysoko w zestawieniu.

1. PLON

2. Grand Prix American India Pale Ale

3. Grand Champion Brackie Imperial IPA

4. Świąteczne

5. Ciechan Marcowe

6. Lubuskie Wiśniowe

7. Książęce Burgundowe Trzy Słody

8. Świąteczne Okocim

9. Lubuskie Czekoladowe

10. Dożynkowe

11. Warka Radler Jabłko

12. Lech Shandy Pomarańczowy

13. Wojak Radler

14. 10,5

Z okazji nowego roku dokonałem wielkiej aktualizacji Encyklopedii Piw!

Szczęśliwego Nowego Roku! Jeżeli doczytaliście do tego momentu to zapraszam do tego abyście zaczęli obserwować listę browarów na fb, informacje prosto od ponad 70 browarów! Warto :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s