Piwny obserwator: październik 2013

Najważniejszy moment miesiąca? Cóż tyle się działo, że trudno ocenić, choć na to miano zasługuje najbardziej PiwnyBlogDay 2.0 czyli Konferencja Blogerów Piwnych. Przez dwa dni brali udział w niezwykle interesujących wykładach, testach sensorycznych i zapewne spędzali świetnie czas. Dzięki Pilsner Urquellowi zebrała się sama śmietanka sceny. #dziękiMarlena. Piszę zapewne, bo mnie w tym roku nie było, niestety obowiązki mi nie pozwoliły, szkoda. Mam w pamięci zeszłoroczną pierwszą edycję, która przebiegała pod znakiem pewnej niepewności, bo za bardzo się nie znaliśmy, minął  rok, blogerzy mogli pokazać swoje prawdziwe oblicze. Nie byłem więc nie znam szczegółów, ale widać po refleksyjnych wpisach, że rozmowy były inspirujące.  Z blogów wyczytałem zapowiedź zmian w kierunku lifestyle, o tak to jest teraz chyba najmodniejsze określenie obecnie po duchu craftu. Czy czeka nas koniec „kiszenia się” i „klepania recenzji”? Pożyjemy zobaczymy.

Podsumowując ten rok od PBD 1.0 jak pewnie zauważyliście zmieniłem nazwę bloga, cały wygląd, doszły tematyczne kategorie, w nagłówku widać na czym się chcę skupić: piwo i jedzenie, turystyka, prawo, sport, ekologia oraz ogólnie pojęta kultura piwna, bo to na nas, blogerach piwnych ciąży odpowiedzialność jej szerzenia, czasem nawet się staramy o to zadbać. Było jeszcze kilka innych mniejszych zmian i akcji łącznie z wyjściami na miasto takimi jak pokonanie szlaku piwnego w Warszawie. Mam nadzieję, że będzie jeszcze więcej podobnych działań w przyszłości. Ale stop skupmy się na październiku 2013.

Wybaczcie przydługi wstęp, było aż nadto refleksyjnie, czas na konkrety.

W dniach 9-10.10.2013 na III Forum Technologii Browarniczych w Rzeszowie miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu Golden Beer Poland 2013, cytując:

Do oceny konkursowej  Golden Beer Poland dopuszczonych zostało 78 piw. Piwa oceniane były w 14 kategoriach przez niezależnych ekspertów oraz specjalistów sensoryków z browarów. Żaden z przedstawicieli browarów nie oceniał piw w kategoriach, w których startowały piwa zgłoszone przez jego firmę.

Wyniku tutaj

Co ciekawego? Ciekawy i nie mam pewności czy do końca właściwy sposób podziału piw na kategorie. Widać też, że Książęce zdominowały kategorię Ciemny Lager i ciekaw jestem nowego piwa od KP, które wygrało tą kategorię czyli: Książęce Burgundowe Trzy Słody. Dziwne też, że tak mało piw było wystawionych w kategorii porter, a przecież jest to styl z którego powinniśmy być najbardziej dumni, bo polskie portery wygrywają międzynarodowe konkursy! Jeżeli ktoś ma zamiar spróbować czegoś nowego to polecam wybór piw, które tu zostały zwycięzcami w kategorii Mocne Ale, najlepiej wszystkich trzech, bo są świetne.

W Łodzi za to królował OFFBEER Festival czyli Łódzki Festiwal Piwa, w Gdańsku Chmielaton. Miała też miejsce gala Piwne Pozytywy, dzięki konkursom i podobnym temu galom, krzewiona jest kultura piwna, piwo wyrabia sobie coraz mocniejszą pozycję i zmienia się sposób jego postrzegania przez społeczeństwo.

Do tego Kopyr miał szczęście degustować 30 letnie piwo. Właśnie schowałem kolejne portery do piwniczki.

Zapowiedzi i premiery piw

Jak co miesiąc opisuję polską scenę piwną i lawinowo rosnącą na niej ilość nowych piw. Zapowiedzi i premier była cała masa pojawiły się takie nowości jak limitowana edycja Prometeusza z Browaru Olimp, kolejne piwa z AleBrowaru czyli Brown Foot – Indian Brown Ale oraz wzbudzający kontrowersje ze względu na etykietę (która została lekko zmodyfikowana) Golden Monk czyli Abbey IPA mająca mieć aż 100 IBU! KOKO-LOBOLO od Browaru Piwoteka warzone dla łódzkiego Teatru Nowego im. K. Dejmka (zacna inicjatywa i można powiedzieć, że kolaboracja?), kolejna PIPA w postaci piwa o nazwie PLON (genialna etykieta, chcę taką koszulkę) od Browaru Kormoran. W Cieszynie uwarzono już IPA – Grand Championa Birofilia 2013, pozostaje czekać na 6 grudnia godzinę 18:00. Pojawiło się też Ursa z Połoniny (American Amber Ale) czyli pierwsze piwo z Domu Wielkiej Niedźwiedzicy – Centrum Ursa Maior. Kogoś pominąłem? Ma być Perła Koźlak. Sare Heid z Pracowni Piwa. SzałPiw użył wuchty chmielu do swoich nowych piw. Pinta też nie próżnowała, a wręcz przeciwnie od niej dostajemy również dwa nowe piwa i to oba żytnie! Apetyt na Życie w stylu Roggenbier i Żyto Rillo czyli Black Rye IPA, a choć to nie nowość to warto odnotować powrót Końca Świata. Oraz już pod sam koniec miesiąca powrót Halloweenowych piw czyli Dyniamitu i Naked Mummy. Do tego nowości od Browar Kopyra czyli Lemur i Armadillo oraz oczywiście od Browar Artezan – Poliż Alę. Pojawiła się też długo wyczekiwana Black IPA z Browaru Bojan, która jak się okazało wcale nie była taka black. Oraz Wielkopolskie z tego samego browaru.

Spróbowaliście ich wszystkich?

Jak widać działo się niesamowicie dużo! I tak pewnie nie zebrałem tego wszystkiego co miało miejsce, jeśli zauważyliście, że coś mi umknęło to śmiało piszcie. I pojawia się na koniec pytanie czy na World Beer Cup 2014 zaistnieją polskie browary?

Na sam koniec nie może zabraknąć tego co przetestowałem w ciągu ostatniego miesiąca, w kolejności jak mi smakowały te piwa:

1. Namysłów Białe Pszeniczne

2. Raciborskie Ciemne

3. Raciborskie Mocne

4. Rebel Lager Dunkel

5. Raciborskie Niefiltrowane

6. Rebel Vienna Lager

7. Stephans Brau Premium Pilsener

8. Stephans Brau Premium Lager

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s