Piwny obserwator: wrzesień 2013

Wakacje zawsze sprzyjają pewnemu rozluźnieniu, jednak nie dotyczy to branży piwnej, ponieważ to właśnie w wakacje piwo cieszy się największym wzięciem dlatego też trzeba kombinować i wymyślać nowe premiery, otwarcia lokali, festiwale, bo to wtedy pogoda najbardziej sprzyja. Ale cóż wakacje już dobiegły końca, zakończył się pierwszy regularny miesiąc, spójrzmy co ciekawego w nim się wydarzyło.

Działo się w Warszawie i w Bawarii.

Czyli w naszej pięknej stolicy mieliśmy I Warszawskie Święto Piwa, a w Bawarii już 180 Oktoberfest. Jest różnica, jest co nadganiać. Nie wiem jak było i jest w Niemczech, pewnie niedługo będą setki fotorelacji, ja jak co roku czekam na te z „dnia po”, bo są najciekawsze pokazujące kwintesencję: panujący tam syf i patologiczne zabawy pijanych ludzi, którym kultura piwa jest obca, jednym słowem impreza masowa przez wielkie M (choć może kiedyś z ciekawości wybiorę się). Wróćmy do Warszawy, w Warszawie mam nadzieję, że WŚP będzie powtarzane, bo atmosfera była świetna, interesujące wykłady eventy, konkurs piw domowych z nagrodą w postaci możliwości uwarzenia piwa w browarze pana Marka Jakubiaka. Fajnie. Był też I Warszawski Festiwal Kultury Piwnej robiony przez KP i była Bracka Jesień, a 27 września obchodzono Dzień Czeskiego Piwa, może uda się stworzyć ideę Dnia Polskiego Piwa? Ja kiedyś proponowałem by był to 30 kwietnia.

Nowości piwne:

Pojawił się Nutcracker z Browaru Artezan, Czarna Krowa z Pracowni Piwa, Czarny Wdowiec z Browaru Piwoteka, Pils z Browaru Gościszewo, a dla lubiących piwa smakowe, jest już Fortuna Śliwkowa. Wszyscy czekamy też na nowości z Browaru Bojan, a szczególnie na Black IPA. I tak myśl a propos Browaru Artezan, oni robią tyle dobrych nowych piw, że co się do jakiegoś przyzwyczaję to od razu znika i nowe się pojawiają, fajnie by było jakby czasem kolejną warkę zrobili, zgadzacie się?

Ale i tak najważniejsza moim zdaniem informacja dla branży piwnej w Polsce to taka, że Komes Porter został wybrany najlepszym porterem w European Beer Award! Zasłużone złoto.

Wrzesień, a szczególnie jego początek to do dobry miesiąc na podróżowanie, bo nie jest już zbyt ciepło, a pogoda w sam ran na spacery i co najważniejsze tłok mniejszy, na przykład warto wybrać się na Hel: Turystyka Piwna: Viva Półwysep Helski, Viva Hel! A jeżeli nie byliście jeszcze w Krakowie to zapraszam na piwną turystykę: Piwna Turystyka: Kraków, witajcie w grodzie Cracka.

Przypomnieć ponadto należy o niezwykle ważnym projekcie, w który zaangażowały się polskie browary, a mianowicie akcja edukacyjna w celu nie picia alkoholu przez kobiety w ciąży, informacje trzeba o tym szerzyć, bo dzięki prostym działaniom uda się wyeliminować często występującą chorobę cywilizacyjną: W ciąży z daleka od alkoholu.

Na sam koniec zestawienie co też udało mi się wypić we wrześniu 2013, oczywiście zaczynam od tych, które najbardziej mi smakowały:

1. Birra Red Maltola

2. Longboard Island Lager

3. Senojo Vilniaus Tamsusis Alus Su Prieskoniais

4. Blond

5. Książęce Jasne Ryżowe

6. Svyturys Extra

7. Kronenbourg 1664

8. Utenos Pilsener

9. Birrificio Angelo Poretti Treluppoli

10. Kalnapilis Pilsner

11. Utenos

W tym miesiącu bardzo międzynarodowo, a podium odpowiednio przypadło przedstawicielom Włoch, USA i Litwy, zaraz za nimi dwa polskie piwa i już dalej istna mieszanka litewsko-włosko-francuska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s