Kultura zwracania butelek

Faktem jest, że w Polsce ona nie istnieje. Czy to butelka zwrotna czy bezzwrotna i tak w zdecydowanej większości głównie z powodu wygody i ląduje ona w śmieciach w wersji optymistycznej, lub w bardziej realnej na trawie, stłuczona na betonie lub na piasku. Polakom w większości nie chce się ich oddawać, ba! jest to nawet traktowane jako (nie wiedzieć czemu) negatywne zachowanie. Dlaczego więc nie można zwracać zwrotnych, bezzwrotnych segregować, niech idą na stłuczkę. Choć z drugiej strony patrząc z perspektywy różnorodności butelek można to zunifikować wprowadzając jednolity system, taki, który zdecydowanie uprości gospodarkę odpadami.

Przechodząc jednak do głównego tematu, ogromnym echem odbiła się informacja o nowelizacji ustawy, jakiejś ustawy chyba za bardzo nawet się nie wie jakiej, ważne że coś mają znów zmienić. Wzrosnąć ma kaucja za butelki, a co za tym idzie wzrośnie cena kupowanego piwa, a browary będą musiały ponownie zająć się w procesie recyclingu 60% opakowań szklanych. A sklepy będą zmuszone do przyjmowania butelek bez okazania paragonu. Brzmi ciekawie. Ale czemu tylko to miałoby dotyczyć piwa, czemu nie butelek z winem i innymi napojami? Albo plastikowe butelki jak w niektórych krajach europejskich. Ewentualnie można zrezygnować kompletnie z systemu zwrotnych butelek.

Dlatego też zanim już zdążyłeś wpaść w panikę, postanawiać sobie, że przestajesz pić piwo z butelki i przerzucasz się na puszki, albo rozkręcasz biznes  zaczynając zbierać już dziś butelki to warto zapoznać się ze wspomnianym tekstem tego aktu prawnego: jakim jest ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z 2013. Ja tu nic na ten temat nie znalazłem.

Czy zapowiadana rewolucja przyniesie pozytywne efekty i styczeń 2014 będzie przełomowym rokiem patrząc pod kątem odpowiedzialności względem społeczeństwa i zrównoważonego rozwoju browarów czy skończy się to tak, że nastąpi nabijanie w butelkę?

Jeżeli podejdziemy do tego czysto teoretycznie to popatrzcie ile browarów ma butelki zwrotne? Należące do koncernów w większości tak, ale w sytuacji mniejszych browarów, jeżeli ta informacja rzeczywiście byłaby prawdą pojawia się problem, bo w ciągu 3 miesięcy muszą osiągnąć 60% recyclingu butelek lub sprzedawać w puszkach. Wyobrażacie sobie piwo z browaru rzemieślniczego w puszkach?

Jedna myśl na temat “Kultura zwracania butelek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s