Piwne podsumowanie miesiąca – czerwiec 2013

Czerwiec jak co roku stał i tym razem pod znakiem festiwali piwnych, w tym tego najwazniejszego w Polsce czyli Birofilii w Żywcu, gdzie wybierane jest najlepsze piwo, które następnie zostane dostępne w masowej sprzedaży, w tym roku co w sumie nie dziwne biorąc pod uwagę panującą w Polsce modę wygrała IPA. Zdobywcą tytułu Grand Championa Birofilia 2013 zostało Imperialne India Pale Ale uwarzone przez Czesława Dziełaka. Prócz tego na mapie pojawił się też Festiwal Piw Rzemieślniczych w Wielkopolsce.

Dużo działo się też w Warszawie, gdzie miało miejsce otwarcie Kapsli i Kufli, Chmielarni, normalnie można też już przyjść na piwo do Cudów na Kiju oraz miała miejsce inauguracja Warszawskiego Szlaku Piwnego. Jesteś ciekaw jak to wyglądało, przeczytaj moją relację. Warszawski Szlak Piwny: relacja z trasy.

Piw jak zwykle mnóstwo, generalnie dzieje się tyle, że na sto procent co pominę, bo sytuacja jest na tyle dynamiczna, że aż trudno nadążyć. W najważniejszych informacji zacznę od całkowitego topu czyli pierwszego India Pale Ale od średniego browaru, a dokładniej takim cudeńkiem zaskoczył nas Browar Kormoran w ramach swoich podróży, pojawiła się też Żelazna Dziewica czyli pierwsze piwo od Browaru Piwoteka, czy Blond od Manufaktury Piwnej Browaru Jabłonowo. Nie obyło się też bez kontrowersji związanych z dziesiątym piwem od Ale Browaru, kto chce pewnie w guglach w sekundę znajdzie o co chodzi, ja nie będę się rozpisywał na ten temat.

W comiesięcznym zestawieniu piw podium zajęły pszeniczne piwa, bezsprzecznym zwycięzcą efekt kolaboracji (wiadomo, że chodzi o współpracę) Pinty, AleBrowaru i Piwoteki czyli B-Day.

1. B-Day Lądowanie w Bawarii

2. Erdinger Weissbier

3. Weidmann Weissbier Hefeweiss

4. Argus Naturalnie Mętny

5. Świętojańskie

6. 3 Horses

Ps. Gdyby znalazły się tu opisy piw z Pracowni Piwa to byłaby to zdecydowana czołówka, bo są one świetne!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s