Co tam ciekawego w piwnym świecie? – kwiecień 2013

Kolejny miesiąc pod znakiem premier. Nadchodzi majówka i browary chciały jak najbardziej to wykorzystać wypuszczając typowe letniaki jeszcze przed długim weekendem przez co na rynku pojawiła się ogromna ilość smakowych, lekkich piw i radlerów od koncernów. Kiedyś ich spróbuję i nawet planuję porównać, ale to jak znajdę w sobie wystarczająco dużo silnej woli.

Prócz tego nowe puby w całej Polsce, szczególnie w Warszawie warto zwrócić uwagę na powstały multitap Cuda na Kiju. Ale byliśmy też świadkami informacji o kolejnych niezwykle ciekawie zapowiadających się piwach od AleBrowaru (King of Hop), Artezanów (Grodziskie, Artezan IPA), Kopyra/Widawy (Miś czyli nasza swojska PIPA), Piwoteki Narodowej (Czerwony Kapturek robiony dla PN przez Browar Artezan). Przy czym wielkie brawa dla Artezana za ogromny jakościowy skok ich etykiet. Wreszcie zadebiutowała ryżowa Oto Mata IPA i zaraz potem z nienacka piwną Polskę obiegła informacja o trafieniu do sprzedaży Książecego Jasnego Ryżowego, które ryżowe Wam bardziej smakuje ;)?

Ale i tak najważniejszą informacją miesiąca był news o wspólnej produkcji piwa przez Pintę, AleBrowar i Piwotekę Narodową czyli liderów piwnej ewolucji-rewolucji w Polsce i to nie byle jakiego piwa, bo Weizen IPA. Słowem – nie mogę się doczekać na B-Day! Browary pamiętały też o Koperniku, bo na rynku pojawił się Kopernik z Browaru Amber, oraz długo wyczekiwany przeze mnie Gruit Kopernikowski z Browaru Kormoran – czyli pierwsze w Polsce piwo w masowej sprzedaży, które zamiast chmielu ma w składzie lawendę. Prawda, że brzmi fajnie?

Tyle tych premier, że już nie nadążam ze wszystkimi, mogłem coś pominąć i pewnie tak się stało.

30 kwietnia to również historyczna data, bo pierwszy raz obchodzony był Dzień Polskiego Piwa, to nowa społecznościowa aktywność, świętowana z tego co mi wiadomo na całym świecie, stąd nie było żadnych oficjalnych eventów, wszystko działo się oddolnie i spontanicznie.

Powracając jeszcze do nadchodzącej majówki jest jedna, ale to bardzo ważna kwestia o której należy pamiętać, spożywając piwo w plenerze sprzątnijcie po sobie. Pamiętajcie: Pijcie i nie śmiećcie. Popieram z całego serca coraz popularniejszą na facebooku akcję Wypiłeś? Posprzątaj.

Na sam koniec jeszcze comiesięczne podsumowanie co takiego ciekawego testowałem w kwietniu 2013. Mało było nowych piw, bo mało miałem czasu i wszystkie w Polski:

1. Cornelius Ciemny Pszeniczny

2. Zamkowe Jasne Pełne

3. Zamkowe Export

Do zobaczenia w maju!

Ps. Zgodnie z najnowszymi zestawieniami piwo zaraz obok wódki jest na czele wydatków Polaków na żywność. A według rankingu Deutsche Banku najtańsze piwo jest w RPA. W związku z tym czy ktoś planuje wyjazd do RPA?

2 myśli na temat “Co tam ciekawego w piwnym świecie? – kwiecień 2013

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s