Zupełnie inne spojrzenie na piwo

Ostatni tydzień był wyjątkowy, zupełnie inny, uczestniczyłem w eksperymencie w zamierzeniu którego było to by poprzez zmianę swoich nawyków spowodować, że będziemy czuć się szczęśliwiej, zdrowiej, lepiej i ograniczymy nasz negatywny wpływ na środowisko, takie przynajmniej są jego założenia, a ja na własnej skórze przekonałem się czy to działa. W moim odczuciu skutki są pozytywnie zaskakujące i nie zawsze trzeba było do tego wielkich zmian.

Z pozoru cały ten projekt nie ma to żadnego związku z piwem i nie ma tam nawet kilku słów o piwie, jednak trzeba przyjrzeć się temu w szerszym aspekcie, postaram się udowodnić Wam, że tak właśnie jest i w oparciu o poradnik ogólny oraz to czego nauczyłem się w ciągu ostatniego tygodnia spróbuję stworzyć coś w stylu piwnego poradnika ograniczenia emisji co2 i zmiany nawyków na sprawiające więcej przyjemności dla ludzi i nie chodzi tu wcale o co2 w piwie.

Po kupionym produkcie oczekuje się jakości i dobrej ceny, to jest oczywiste. Spójrzcie na stojące przed Wami piwo, na to z czego ono jest wykonane. Jaki ma skład, czy producent jest z wami szczery podając całkowity skład, miejsce produkcji, oczywiście nie musi tego wszystkiego robić, ale zawsze lepiej się piwo zgodnie z zasadą „wiesz co pijesz”.

Eksperyment składał się z siedmiu elementów rozłożonych na siedem dni, dlatego też przedstawiam Wam siedem moich pomysłów i porad dotyczących zarówno samego wyboru jak i już spożycia oraz działań z odpadami. Tak by pokazać, że to co dla Was jest dobre, będzie dobre też dla środowiska.

1. Lokalne browary.

Kupując piwo staraj szukać się tego, które zostało wyprodukowane jak najbliżej twojego miejsca zamieszkania, tak by droga jaką ono pokonało był jak najkrótsza, dlatego też warto poszukać piw z regionalnych i rzemieślniczych browarów, które tworzone są możliwie blisko nas.

2. Butelki zwrotne.

Nie jest to reklama warszawskiego pubu, choć jak najbardziej idea zacna. Ze zwrotnymi butelkami na pierwszy rzut oka wydaje się być problem, bo większy rachunek, bo nie chcą przyjmować butelek, ale zmieniając nawyki i kupując w jednym sklepie z dobrym piwem sytuacja staje się o wiele prostsza, butelki bez problemu zostają zwrócone i jaka przyjemna niespodzianka gdy po jakimś czasie kwoty za zwroty wyrównują się z kwotami za „wypożyczenie butelki”.

3. Informacja.

Etykieta powinna zachęcać do kupna piwa swoją estetyką, ale jeszcze ważniejsza jest tu cecha informacyjna, mówiąca o miejscu produkcji oraz składzie. Najlepiej jeśli podają pełny skład, by zgodnie z zasadą wiedzieć co się pije i skąd to pochodzi. Niektóre browary rozwiązują to niezwykle ciekawie ograniczając wszystko do jednej etykiety jeszcze bardziej poprawia estetykę i ograniczając w ten sposób zbędną nadprodukcję etykiet na butelki. Zwróciliście już na to uwagę?

4. Własne piwo.

Znów te same piwa z drugiego końca Polski w sklepie i stały się nudne? Tak właściwie to po co kupować piwo, o wiele lepiej i przyjemniej będzie je zrobić i to dokładnie takie jak się chce, jeśli oczywiście nic się nie zepsuje po drodze. Sprawia to dużo radości gdy się uda tak jak się zaplanowało.

5. Pełna kultura.

Gdyby tak zamiast piwa z butelki napić się go w odpowiednim pokalu i do tego by zostało sparowane z pasującym daniem? Piwo może być doskonałą alternatywą do wina, należy tylko je odpowiednio dobrać i w odpowiedniej ilości.

6. Jakość nie ilość.

Piwo jest zdrowe, to źródło witamin tak niezbędnych człowiekowi, ale oczywiście wszystko w odpowiedniej ilości, dlatego też nie ma co go nadużywać, o wiele lepszy efekt daje wypicie jednego piwa podanego w odpowiedniej temperaturze i szklance niż masowe picie na ilość.

7. Piwo z beczki.

Odkryj pobliskie bary i puby, gdzie można zakupić regionalne piwo prosto z kega, nie dość, że obniża to liczbę odpadów to jeszcze takie piwo jest świeższe i lepsze w smaku. Nie ma co się obawiać o dolanie do niego wody, to jeden z nieprawdziwych mitów.

I piwo od razu lepiej smakuje!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s