Moje piwne podsumowanie – marzec 2013

W marcu 2013 działo się bardzo dużo zarówno w piwnym świecie jak i u mnie na blogu. Po pierwsze nastąpiła zmiana nazwy z Browarnia na Kilka Słów o Piwie, mam nadzieję, że teraz bardziej się podoba.

cropped-ksopnaglowek.png

Miesiąc zaczął się od zakończenia Łódzkiego tygodnia na blogu i zostało wszystko co najlepsze czyli Łódzki Porter, prócz tego Tygrys i nowy odcinek piwnej turystyki, tym razem z Łodzi. W ten sam weekend kolejne fajne wydarzenie miało miejsce, bo w łódzkiej Piwotece odbył się na żywo pojedynek w gotowaniu do Dziadka Mroza. Następny weekend był przeznaczony dla kobiet, ze specjalnymi poszukiwaniami piwa dla płci pięknej, mam nadzieję, że się udało.

To nie koniec, bo w marcu jest przecież jeszcze Dzień Świętego Patryka tak ochoczo świętowany przez Polaków piwem z zielonym sokiem zamiast stoutu, dlatego jeszcze raz przypominam, za każdym razem gdy tego dnia pijesz piwo z zielonym sokiem zamiast stoutu, gdzieś w Irlandii płacze dziecko. Ja w tej okazji zaaktualizowałem piwną mapę Warszawy dodając do niej Irish Puby.  Lubiący pojeść też znajdą coś dla siebie, bo z okazji świąt Wielkiej Nocy pojawił się przepis na białą kiełbasę w piwie. Smacznego.

Marzec to czas na zapowiedzi i pojawienie się nowych piw takich jak Oto Mata IPA od Pinty, Artezan Chateau, Kuguar od Kopyra i Widawy oraz Smoky Joe z AleBrowaru, Dymione Marcowe z Brovarnii, Bitwa o Anglię z Browaru Staromiejskiego, a Ministerstwo Browaru przyznało teki nowym Ministrom. Wystartował też nowy browar czyli Pracownia Piwa. Trzymam kciuki za dobre piwa od nich. W telewizji za to zaskoczyła mnie bardzo informacja o teleshow, w którym główną wygraną będzie własna piwiarnia, przyznam, że ciekawy pomysł.

Blogerzy w marcu byli aktywni, piwo Bitwa o Anglię jest efektem współpracy Bartka Nowaka z Browarem Staromiejskim w Toruniu. Browarnik Tomek rozpoczął cotygodniowy cykl piwnych spotkań we wtorki w gdańskiej Degustatorni, tak więc mieszkańcy Trójmiasta do Tomka marsz we wtorek. Na facebooku za to możecie pograć w bardzo fajny quiz o piwie zrobiony przez Kamila. Ale to nie wszystko, bo zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w tym miesiącu był udział w zwycięskiej walce miłośników piwa z Polski o to by w powszechnej świadomości przyjęło się, że Grodziskie to polskie piwo. Amerykańskie Stowarzyszenie Piwowarów zmieniło swój dokument i aktualnie zamiast mylnej informacji o niemieckim jego pochodzeniu widnieje taka oto treść „Grodzisz (also Grodziskie, and often referred to as Grätzer since WWII) is a Polish style of straw to golden colored ale.”

To było największe wydarzenie, ale i tak największe zaskoczenie nadeszło 31 marca, gdy wyciekła informacja o tym, że dwa duże polskie koncerny łączą siły by jeszcze bardziej zdominować rynek, efektem tego ma być nowe piwo o nazwie Kolaboranckie, które jak widać nazwą ma nawiązywać do niszowego projektu browarów rzemieślniczych. Więcej informacji o tym ma pojawić się już w najbliższym tygodniu ;)

Coś pominąłem? Piszcie!

Jak co miesiąc nie może zabraknąć zestawienia piw próbowanych w ciągu ostatnich 31 dni. Jest też tu niespodzianka, bo prezent z Laosu dotarł do mnie. Było 10 pozycji, więc każde z piw zmieściło się w TOP10. Niekwestionowanym zwycięzcą okazał się Porter z Browarów Łódzkich.

1. Porter by Browary Łódzkie

2. Cornelius Banan

3. Irlandzkie Mocne

4. Tygrys by Browary Łódzkie

5. Miłosław Marcowe

6. Cornelius Cytryna

7. Cornelius Grejpfrut

8. Irlandzkie Zielone

9. Beerlao Lager Beer

10. Redd’s Grapefruit Pineapple

Oczywiście informacja o Kolaboranckim to tylko żart z okazji Prima Aprilis.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s