Wielkanocne piwo

Wielkanoc to czas zadumy i celebracji, pełne radości, bo Jezus Chrystus zmartwychwstał. To święta pielęgnowanych od lat zwyczajów, które niosą ze sobą dobrą nowinę o zmartwychwstaniu, rodzącym się nowym życiu, odrodzeniu i nadejściu wiosny.

Więc może piwo na Wielkanoc? Może czarne jak noc. Piwo w czasie świąt Wielkiej Nocy też może znaleźć swoje miejsce, zresztą na stole w Watykanie pojawiał się święcony przez pilzeńskiego biskupa Pilsner Urquell. Lecz rola piwa nie ogranicza się tylko do tego, można uwarzyć specjalną warkę używając poświęconych szyszek chmielu, może to być składnik użyty do przygotowania dania na przykład białej kiełbasy w piwie, lub po prostu jako napój towarzyszący posiłkowi. W Polsce nie ma powszechnie przyjętych zwyczajów Wielkanocnych powiązanych z piwem, chyba że ktoś w lany poniedziałek stosuje je zamiast wody. W innych krajach jak najbardziej można takie zwyczaje spotkać. Na przykład zielone piwo, czyli (niestety kosztem stoutu) popularny w Polsce sposób świętowania Dnia Świętego Patryka. Za to w Czeskiej Republice zielone piwo cieszy się ogromną popularnością w Wielki Czwartek, który zresztą w Czechach nazywany jest Zielonym Czwartkiem – zapraszam do sprawdzenia Zelene Pivo.

Dla szukających szukających zielonego piwa w Polsce czeka Irlandzkie Zielone, Lubuskie Zielone czy Raciborskie Zielone, ta zielona barwa od razu kojarzy się z nadchodzącą wiosną.

https://www.facebook.com/pages/Kraina-Piwa/137878796282112

Duńczycy również mają swoją tradycję związaną z Wielkanocą, mowa tu o sięgającym początków dwudziestego wieku P-Dag. Czyli dniu kiedy wypuszczane jest specjalne, corocznie wypuszczane piwie zwane Paskebryg. Na przykład Tuborg Paskebryg. Prócz tego wiele browarów rzemieślniczych z całego Świata wypuszcza swoje specjalnie uwarzone piwa z okazji Wielkiej Nocy.

Tym razem nie będzie piwa lecz propozycja potrawy świątecznej, wspomniana już wcześniej biała kiełbasa w piwie, czyli kolejny prosty i dość szybki przepis. Potrzebna będzie biała kiełbasa, zeszklona cebulka, sos zrobiony z musztardy i miodu, który ja akurat zrobiłem w proporcji dwa razy więcej musztardy i jakieś jasne piwo, u mnie akurat to było Barowe. Opisu Barowego nie będzie bo niespecjalne mocne piwo, nie chce mi się, lepiej zrobić białą kiełbasę w piwie. Do naczynia żaroodpornego włożyć odpowiednio najpierw cebulkę, białą kiełbasę posmarowaną sosem i zalać to piwem. Potrzymać 40 minut w rozgrzanym piekarniku i voila!

kielbasazpiwem

Wesołego Alleluja!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s