Piwna Turystyka: pełna piwa Łódź

ldzmain

Witam w mieście czterech kultur. Zastanawiałem obecnie z czym może kojarzyć się Łódź prócz Football Factory po łódzku i największego centrum handlowego w Polsce? Jest hipsterem miast i pustoszeje w drastycznym tempie. Ale też kojarzy się Łódzkim Porterem oczywiście! Najpopularniejszym piwem z tego miasta produkowanym przez Browary Łódzkie jest właśnie Łódzki Porter uważany za najlepszego portera w Polsce i to jego warto napić się w Łodzi. Prócz niego głównie produkowane są tu piwa takie jak Sarmackie czy Junak na zlecenie sieci supermarketów i dyskontów. Miałem mało czasu, a harmonogram napięty, więc moim śladem piwna wycieczka przeprowadzona zostanie na szybko, właśnie dla tych, którzy mając minimum czasu chcą go maksymalnie wykorzystać. Dlatego też skupię się głównie na okolicach ulicy Piotrkowskiej, bo to najczęściej tu człowiek się udaje i to tu powinno się trafić na jakiś pub.

Piwoteka Narodowa + Piwoteka Beer Shop. Adres: ul. 6 Sierpnia 1/3, Łódź. Kiedyś pisałem o  sklepie, niestety pub był zamknięty, tym razem udało mi się wejść na piwko. Piwoteka wygląda na motor napędowy szerzenia kultury piwnej w Łodzi, to fajne i klimatyczne miejsce, gdzie można nie tylko się napić, ale też porozmawiać na temat piwa. Gdybym dawał też punkty miejscom serwującym piwo to bez wątpienia dostałaby 5/5. Jesteś w Łodzi i chcesz się napić piwa? No to wypada tu przyjść. I serdecznie pozdrawiam pana Marka, miło było poznać osobiście.

ldz (5)ldz (6)Kto wie co to za piwo?

Pub Klubokawiarnia Owoce i Warzywa.  Adres: ul. Traugutta 9, Łódź. Klubokawiarnia z dwoma obliczami, typowymi dla tego typu miejsc, rano kawiarnia, wieczorem klubowe życie z piwami z rzemieślniczych browarów.

Pub Eclipse Inn. Tu warto się przejść w celu wypicia angielskiego piwa z butelki, mają ciekawy wybór jak na przykład ostrygowy stout i to nawet z kija! Adres: ul. Piotrkowska 80, Łódź

Te trzy miejsca tworzą swoisty piwny trójkąt bermudzki w pozytywnym tego zwrotu znaczeniu, można tam zabłądzić na długo, bo wybór piw bardzo ciekawy i klimat zachęcający do pozostania. Choć tak naprawdę wszystkie te miejsca, włącznie z tymi podanymi poniżej położone są dość blisko siebie i w pobliżu ulicy Piotrkowskiej.

Pub Fermentacja – oferuje  taki oto wybór piw butelkowych i to nawet nie jest pełne zestawienie, bo to ma jeszcze drugą stronę, do zobaczenia na profilu FB pubu. Adres: A. Struga 2, Łódź

ldz (4)

Browary Łódzkie sklep firmowy. To tu można kupić legendarnego Łódzkiego Portera. Adres: ul. Północna 35, 91-425 Łódź Czynny od wtorku do piątku w godz. 10 – 18, w soboty 9 -17. Sklep mieszczący się przy browarze, wyposażony w produkty Browarów Łódzkich. Zanim browar zaczął funkcjonować w takim kształcie jak widać to obecnie to wcześniej, a dokładnie od początku drugiej połowy XIX wieku ten budynek służył browarowi Karola Anstadta. Po II Wojnie Światowej przejęty został przez państwo. Obecnie jak już wspomniałem produkuje głównie na zlecenie sieci sklepowych, ale prócz tego można uświadczyć produktów pod własnym logo czego przykładem jest świetny Łódzki Porter i oby właśnie w tą stronę to szło, plus piwo dostępne w butelkach.

ldz (1)

ldzUdane zakupy jak widać.

Ponadto mieszczą się tu dobrze znane też Warszawiakom browary restauracyjne czyli Bierhalle i Browar de Brazil. Bierhalle – ul. Drewnowska 58 w CH Manufaktura, a w nim do wyboru pszeniczne, pils, ciemne i w zależności od sezonu koźlak, altbier lub marcowe.
ldz (3)

Browar de Brasil ma dwa lokalne, jeden na Traugutta 3 (stan na początek lutego 2013: jest remontowany), a drugi na ul. Ogrodowej 19a, w CH Manufaktura. Można tam się napić warzonych przez nich pilsa, miodowego, pszenicznego i koźlaka.

ldz (2)

Na deser coś o czym dość przypadkowo usłyszałem i nie jest sprawdzone, czyli Targi Browarów.  Festiwal Piwa – Targi Browarów. Odbywające się w tym roku (2013) akurat w Centrum Handlowym Port Łódź w pierwszy weekend marca, to prezentacja ofert blisko 30 browarów. Nie wiem jak to wcześniej wyglądało, jak to się prezentuje, ale dostałem taką informację od miłej pani Simony, może zainteresuje to kogoś przebywającego w Łodzi w tym terminie i podzieli się wrażeniami czy warto tam się wybrać w przyszłości. Informuję, bo każde wydarzenie służące w pozytywnym tego słowa znaczeniu rozpowszechnianiu kultury piwnej jest warte promocji.

Jeśli jest więcej miejsc wartych polecenia w Łodzi lub coś się zmieniło to piszcie, bo im więcej wiemy tym lepiej dla nas podczas piwnych wyjazdów. Jednak jeśli ktoś dodatkowo jest zainteresowany historią browarnictwa w Łodzi to warto zajrzeć do książki „Browary Łodzi i regionu”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s