Polska Liga piwa

Sportowcy lubią pieniądze, kluby sportowe lubią pieniądze(też, które dostają od swoich piwnych sponsorów), browary, które też są tymi sponsorami, lubią pieniądze i jak rośnie im sprzedaż, którą to napędzają często kibice, a kibice lubią piwo, szczególnie podczas oglądania wydarzeń sportowych, a już najbardziej lubią piwo produkowane przez browar wspierający ich klub, pewien rodzaj utożsamiania się tu zachodzi. Jakże prosty mechanizm, który sam się napędza. Sponsoring ma spowodować wzrost sprzedaży. Jest to dobra alternatywa dla reklamy, tańszym kosztem wzrost dochodów. Lecz kontakty między browarem, a klubem to nie tylko sponsoring to też produkcja klubowego piwa. Tutaj bardzo ciekawa kolekcja etykiet związanych z klubami nie tylko z najwyższej ligi. Ale produkcja piwa może się też zawierać w szerszej współpracy.

Ekstraklasa, czyli ‚najlepsza’ piłka w kraju, to największy prestiż na poziomie krajowym, największe stadiony, dziesiątki tysięcy kibiców, walka o mistrzostwo, transmisje telewizyjne i wielka szansa pokazać się w Świecie. Wiele z klubów ma tu związek z browarami.

W lidze nie grają sami ludzie mający po 30 lat, więc pojawia się problem natury etycznej czy niepełnoletni zawodnicy, mogą występować w koszulkach, na których pojawia się logo piwa? Reklama piwa nie może być skierowana do młodzieży, nie może być użyty język popularny wśród młodzieży. Tylko czy logo na koszulce jest reklamą, moim zdaniem należy je jako takie zaklasyfikować, ale nawet jeśli nie, to problematyczną kwestią jest występowanie z takim logo na koszulce przez niepełnoletnią osobę. Rozwiązanie zależy od polityki dotyczącej zasad etycznych, którymi kieruje się firma. Przykładem ciekawego rozwiązania w tej materii jest działanie Carlsberga i Widzewa Łódź, w którym zawodnik mający poniżej 18 roku życia grał bez logo na koszulce.

Źródło:http://www.sportmarketing.pl/aktualnosci/newsroom/14393,browar-i-sport-na-jednym-wozku

Rozpoczynając przegląd klubów przed rundą wiosenną, liczba w nawiasie to aktualna pozycja w tabeli.

GKS Bełchatów [16]

Nie ma tu też żadnych poważniejszych związków z branżą piwną, klub nie jest interesujący z mojej piwnej perspektywy. Piwa na meczu nie można kupić.

Górnik Zabrze [4]

Tu będzie ciekawiej, bo klub z tradycjami, który posiada nawet własne piwo robione przez Browary Górnośląskie, piwo o nazwie Górnik Zabrze. Lecz to nie wszystko piwo Śląskie (Van Pur) jest też partnerem strategicznym klubu i jego logo widnieje na koszulkach. Dużo się dzieje. Choć nie obyło się też bez wpadki związanej z piwem, ponieważ jak podaje Głos Zabrza, klub przekazał trampkarzom koszulki z logo browaru. Nie wiadomo jak sprawa się zakończyło, sprawa z października 2012 roku więc dosyć świeża. Jeśli chodzi o stadion to budowany jest nowy obiekt, więc piwo nie jest sprzedawane, ale gdy zostanie oddany do użytku, to będzie można też tam dostać piwo. Ma być otwarty w kwietniu 2013.

Źródło: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.450226131704987.102585.123254754402128&type=3

Jagiellonia Białystok [10]

Jest Białystok i jest Żubr, więc nie będzie zaskoczeniem, że Żubr jest partnerem głównym Jagiellonii Białystok, organizuje między innymi takie akcje jak zbierania pieniędzy na oprawę meczową inaugurującą „Żubr. Zbiera się na Jagę”. Podobnie jak z Górnikiem Zabrze, stadion jest w remoncie, więc nie ma aktualnie sprzedawanego na nim piwa (w 2014 roku ma być gotowy).

Źródło: http://www.jagiellonia.pl/aktualnosci.php?a=11578

Korona Kielce [13]

W 2005 roku można było nabyć piwo ze specjalnej serii Gruenengold – Korona Kielce. Obecnie nie ma specjalnych związków Korony z branżą piwowarską. Jednym ze zwykłych sponsorów jest Tyskie. Lecz wydaje mi się, że wynika to bardziej z tego faktu, że na stadionie Korony w Kielcach można kupować piwo na meczach.

Lech Poznań [2]

Tym razem prawdziwie piwny klub, już sama jego nazwa kojarzy się z piwem, myśląc Lech ma się przecież na myśli Lecha. Lecz jego logo wcześniej widać też było na etykietach należącej do Grupy Żywiec Warki, ale obecnie już jest na etykiecie będącego sponsorem premium Lecha Pils. Lecz Lech to nie tylko piwo z Kompanii Piwowarskiej. Kibice również mają swoje piwo pod nazwą Kolejorz produkowane przez Browar Czarnków. To też spory na linii KP – kibice Lecha i bojkot produktów koncernu, szczególnie mocny w 2005 roku, jednak obecnie sytuacja jak widać uległa poprawie. Lech Pils jest oficjalnym piwem klubu i jego logo jest umieszczone logo na spodenkach. Oczywiście na stadionie w Poznaniu piwo można kupić.

Fot. Filip Furmańczak; Źródło: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151036018867061

Lechia Gdańsk [6]

Klub w Gdańska posiada swoje kibicowskie piwo czyli Lechia Full, produkowane w Połczynie Zdroju. Ponadto na jego meczach można kupić też piwo, dostawcą jest Tyskie. I to by było na tyle jeśli chodzi o związki piwa z klubem, bo nawet ciężko znaleźć w okolicy duży browar, a to właśnie jest najczęstszy powód sponsoringu.

Legia Warszawa [1]

W Legią od wielu lat kojarzone jest piwo Królewskie i choć przestało ono być produkowane w Warszawie sytuacja ta nie uległa zmianie. Kiedyś jego logo zajmowało nawet centralne miejsce z przodu na koszulce, obecnie przesunięto je na tył. Lecz w kampaniach reklamowych ciągle jest bardzo aktywne, czego przykładem jest „Królewskie murem za Legią stoi”

fot. M. Kostrzewa; Źródło: http://legia.com/news,34614-kadra_legii_na_mecz_z_korona.html

Lub nieudana kampania z 2012 roku. Mistrzem został wtedy Śląsk Wrocław.

Źródło: http://legia.net/images/news/new/photo_1333630426.jpg

Mówiąc o Legii to też inicjatywy kibiców dotyczące wypuszczenia na rynek piwa jak Żyleta lub opisywany przeze mnie Legion Pils. Jednak nie przetrwały one na rynku i są jedynie wspomnieniem. Nie znalazłem informacji, że można było kupić piwo na stadionie podczas meczu.

Piast Gliwice [7]

Na stadionie Piasta można kupić piwo. Złotym sponsorem klubu jest Tyskie. Za to z piwem Piast w przeciwieństwie do przypadku Lecha łączy je tylko nazwa.

Podbeskidzie Bielsko-Biała [15]

Brak informacji o sprzedaży piwa na stadionie, więc prawdopodobnie nie ma takiej możliwości. Podobnie jak w Bełchatowie i tu nie ma bliższych relacji z browarami.

Pogoń Szczecin [8]

Piwem związanym ze Szczecinem jest Bosman, więc nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, że to i on jest partnerem strategicznym Pogoni i to jego logo znajduje się na koszulkach zespołu. Aktywnie uczestniczy w życiu klubu, organizując akcje dla kibiców czego przykładem była akcja „500 flag na Ekstraklasę” i tworząc etykiety w klubowych barwach. W przypadku spotkań rozgrywanych przez Pogoń, tu też nie ma możliwości zakupu piwa.

Źródło:https://www.facebook.com/photo.php?fbid=365711403519127

Pogoni na początku 2013 roku zdarzyła się podobna sytuacja co Górnikowi Zabrze, o czym wspomina Gazeta Wyborcza.

Polonia Warszawa [3]

Kolejny klub, którego nie łączą relacje z branżą piwną. Na stadionie nie można kupić piwa.

Ruch Chorzów [14]

Ruch ma swoje Niebieskie Pełne, czyli piwo robione w browarze w Raciborzu. Ponadto przez pewien czas współpracował z lokalem Bierhalle w Katowicach, ale współpraca zakończona została. Piwa na meczu Ruchu nie można kupić.

Śląsk Wrocław [5]

Tu sytuacja jest również klarowna. Piast jest sponsorem strategicznym Śląska, wypuszczał klubowe piwo, znajduje się na koszulkach, organizował kampanie jak „650 flag na 65-lecie”. Nawet logo jest specjalnie zmodyfikowane na koszulkach tak by była widoczna na nim piłka. Jednak według posiadanych informacji to w dalszym ciągu nie ma możliwości kupna piwa na meczach Śląska.

fot. Paweł Relikowski/Polskapresse

Widzew Łódź [9]

Wspominałem już o Widzewie w kontekście występów jego niepełnoletniego zawodnika w koszulce bez logo browaru, jest to bardzo odpowiedzialne i godne pochwały zachowanie.

Ale trafiamy tu na dość oryginalne połączenie browaru z klubem, ponieważ mi Widzew z Harnasiem się kompletnie nie kojarzy, prócz kolorów w logo nie widzę żadnych wspólnych cech, a jest głównym sponsorem. A to właśnie logo tego piwa znajduje się na koszulkach klubu (fot. powyżej). Co za tym idzie na meczach Widzewa można kupić piwo.

Wisła Kraków [12]

W latach 90, dostępne było piwo kibiców Wisły pod nazwą „Napój bogów i kibiców Wisły Kraków”. Pisząc o Lechu wspominałem o pewnym bojkocie i to właśnie z Wisłą Kraków związany był bojkot produktów KP przez kibiców Lecha Poznań w 2005 roku. Wtedy to Tyskie zostało sponsorem tytularnym krakowskiego klubu, zajmując miejsce na koszulce. Od tego czasu minęła już prawie dekada i sytuacja się zmieniła, jednak było to bezprecedensowe wydarzenie łączące polską piłkę i branżę piwowarską.

Jeśli chodzi o dostępność piwa podczas meczu, to pozytywne głosy na ten temat są, ale brak oficjalnej informacji czy zostało ono wprowadzone.

Zagłębie Lubin [11]

Zagłębie było jednym z 3 pierwszych klubów, obok Widzewa Łódź i Lechii Gdańsk, na którego meczach można było kupić piwo. Prócz tego Browar Witnica produkuje dla kibiców piwo „Zagłębiak” do tego ma być też dostępny „Zagłębiak Premium” produkowany w Czechach.

Jakie wnioski? Nawet jeśli nie jako w aspekcie sponsoringu to piwo odgrywa ważną rolę w Ekstraklasie i nawet browar będący sponsorem strategicznym nie jest gwarancją sprzedaży piwa na stadionie.

A jeżeli ktoś nie kibicuje żadnemu zespołowi w Ekstraklasie to zawsze może się napić Piwa Kibica.

Jednak sponsoring ze strony browarów nie dotyczy tylko klubów, to również działania na większą skalę, gdzie wchodzą do gry najwięksi gracze, ich obiektem zainteresowania są reprezentacje narodowe i międzynarodowe turnieje piłkarskie oraz organizacje i rozgrywki klubowe. Przykładem tego jest Warka jako sponsor Reprezentacji Polski w piłkę nożną, Budweiser jako sponsor Mistrzostw Świata czy Carlsberg jako sponsor turnieju EURO 2012, pewnie jeszcze pamiętacie jak wyglądały strefy kibica, można było dostać tylko Carlsberga będącego oficjalnym piwem tych rozgrywek. Carslberg widać, że ma ustalony plan, już od kilku lat precyzyjnie przedstawia się jako marka związana z najważniejszymi  wydarzeniami piłkarskimi w Europie. Tak samo gdy myślimy Liga Mistrzów, jedną z pierwszych marek, która nam przychodzi na myśl jest Heineken.

Mistrzostwa Europy z 2012 roku, jest to wydarzenie, które niosło za sobą zmiany, bo specjalnie na wymogi tego turnieju znowelizowana została ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, która zaczęła zezwalać na sprzedaż jak ja to go nazwałem już we wcześniejszych wpisach piwa stadionowego, zawierającego do 3,5%. Warto przy tym przypomnieć, że przy spotkaniach o podwyższonym ryzyku nie można sprzedawać piwa na stadionie, więc nawet na stadionie, na którym jest ono dostępne, nie zawsze będzie można je kupić.

2 myśli na temat “Polska Liga piwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s