Jak rozpoznać dobre piwo?

Zróbmy mały eksperyment.
Zaangażować należy nasze najważniejsze zmysły czyli: wzrok, słuch, węch, smak.

Wchodzisz do sklepu, masz ochotę na piwo, jednak w tym momencie pojawia się pytanie, które wybrać? Czy dobrze już znane czy zupełnie coś nowego. Masz swoje ulubione piwa, jednak w tym momencie chcesz spróbować czegoś nowego co Cię zachwyci. I tu pojawia się problem. Jak rozpoznać dobre piwo?

Pierwsze wrażenie
Podchodząc do sektora z piwem pojawia się problem, bo jak wskazują badania statystycznie około 60% kupujących wchodząc do sklepu jest zdecydowanych jakie piwo kupić. My akurat należymy do tych 40%, którzy nie mają pojęcia, a chcą dobry browar.
Patrzymy więc, które to wyróżnia się jakością opakowania, oryginalną etykietą, a to przeźroczystej butelce, a to z naklejką plastikową, lub jedynie z naklejką na szyjkę, albo nawet z dedykowaną, specjalnie zaprojektowaną butelką z wytłoczonymi ozdobnikami.
Tak samo kolor butelki ma znaczenie, ponieważ zielone przepuszczają więcej słońca niż brązowe, więc piwa w nich znajdujące się można powiedzieć, że generalnie są bardziej „cierpkie”.

Browarnia słyszała też o takiej niepisanej zasadzie, że im bogatsze opakowanie tym większa pewność, że piwo kupione będzie dobrej jakości i nam posmakuje, choć za tym idzie cena. Bo im lepsze piwo tym droższe. Dodatkowo dobra jakość na zewnątrz zapowiada ten sam poziom wewnątrz.

Choć uwaga! To nie zawsze się sprawdza, bo już nie raz i nie dwa udało się trafić na fantastyczne piwo w cenie 2 złotych i 0 groszy i podane w klasycznej butelce (pamiętajcie o wymienianiu butelek).

Wybrane? Dobrze, czyli pierwszy etap mamy już za sobą.

Usłysz
psssssst
Słyszycie? Tak właśnie brzmi otwarcie puszki, butelki bez znaczenia czy zamkniętej zakrętką, kapslem czy korkiem. Ważny jest ten odgłos. To właśnie on tak nam znany z pozytywnych przeżyć wzmacnia chęć wypicia tego piwa.

W tym momencie płynnie przechodzimy do użycia naszego kolejnego zmysłu, czyli węchu, ale nalewaniu do pokala i zaczynamy czuć, ale nadal słyszymy i widzimy budującą się pianę, a dobrze by było gdyby powstało jej jak najwięcej, dokładniej by mająca 3 centymetry wytrzymała minimum 3 minuty. I osadzała się na ściankach kufla.

Poczuj
Tutaj chyba najtrudniejszy moment do oceny, bo użycie węchy do oceny zapachu.
Uznać można, że jednym z najlepszych sposobów jest zakrycie góry kufla o obracanie nim w przeciwną stronę niż poruszają się wskazówki od zegara, bo dzięki temu uwolnią się wszystkie aromaty posiadane przez piwo, po tej czynności powąchać.

I dopiero teraz się zaczyna zabawa, bo każde piwo ma praktycznie inny zapach. Setka zapachów jest możliwą do wyczucia, tak więc pora na test, co wyczuliście w piwie, które próbujecie? Czy to nuty owocowe, trawiaste, serowe, grzybowe a może sama słodowość? Jeśli dokładniej chcecie to poznać się to polecam tzw. flavour wheel.

Wypij
Widzimy już warstwę piany zapowiadającą piwo, ale spójrzmy od dołu na nią, jeśli jest tam dużo bąbelków to może to świadczyć o tym, że piwo jest świeże.
Teraz czas na sam napój i jego barwę, czy jest jasna, a może bardzo ciemna, jak dużą ma klarowność, a może jest mętne?

Przejdźmy do najważniejszej części, czyli konsumpcji.
Bierzemy mały łyk i po chwili przełyk, ale tak by to piwo chwilę jednak było w ustach, by poczuć smak. Co do smaku wyróżnia się jak bardzo jest słodki, gorzki, kwaśny lub słody. W zdecydowanej większości w piwie dominuje najpierw słodycz, a kończy się gorzkim posmakiem. I tutaj kto co lubi, pełna dowolność co do gustów smakowych i opinii o czym już nieraz w rozmowach się można przekonać.

Dobre piwo wybraliście?
Jaka jest Wasza opinia?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s