Kilka słów o butelkach

Jeśli ktoś kupuje tylko piwo w puszce lub w plastikowych butelkach to i tak myślę, że zainteresuje go ten post, ponieważ będzie on o szklanych butelkach od piwa i nie tylko. Już mamy trójpodział opakowania, ale to nie koniec, bo piwo można kupić w standardowej zwrotnej butelce (większość piw) lub też w dedykowanej bezzwrotnej (np. Perła, Żywiec). Należy też pamiętać, że zagraniczne piwa nawet jak są w butelkach zwrotnych w ich kraju to zwrotność u nas będzie problemem. I jest to niewątpliwy problem, co z tym zrobić.

Do pochylenia się nad tą kwestią zainspirowały mnie zmiany na naszym rynku, gdzie Żywiec przeszedł na sprzedaż w bezzwrotnych, a Okocim w zwrotnych butelkach, choć nie całkowicie. Ciekawe są one, bo szacuje się, choć prawdopodobnie jest to spowodowane bardziej tym, jakie piwo jest w nim sprzedawane, że piwa w butelkach bezzwrotnych cieszą się większym zainteresowaniem. Niewątpliwie wiąże się to z wygodą kupujących, gdzie po kupnie nie trzeba interesować się dalszym losem butelki.

Za to zakup w zwrotnej butelce zmusza by po spożyciu udać się ponownie do sklepu w celu zwrócenia i otrzymania uprzednio pobranej kwoty w postaci najczęściej 35 groszy, co niby nie jest ogromną suma, ale już po wypiciu 100 piw robi różnicę. Jednak tu jest problem, bo najczęściej wyrzuca się rachunki, a wiele sklepów nie chce przyjmować, nawet jeśli sprzedają piwa w tych butelkach i nawet jeśli rachunek się pokazuje.
Więc tworzy się sytuacja, że mimo dobrych intencji pozostajemy z butelką, którą powinniśmy zwrócić, ale nie ma chętnych do jej przyjęcia, przez co jesteśmy na tym stratni. Dochodzi nawet do takich sytuacji, że sklepy nawet bezpłatnie nie chcą przyjmować butelek, co jest ich obowiązkiem. Ale nawet jeśli już, to spotykam się z ogromną niechęcią ze strony sprzedawców.

Na podstawie Artykułu 14 Ustawy z dnia 11 maja 2001 r.o opakowaniach i odpadach opakowaniowych: „Jednostki handlu detalicznego są obowiązane do przyjmowania zwracanych i na wymianę opakowań wielokrotnego użytku po produktach w takich opakowaniach, które znajdują się w ich ofercie handlowej.”
Więc jeśli sklep ma takie piwo od jakiego butelkę zwracacie, musi przyjąć bezpłatnie pod karą grzywny (wyrażone jest to w art. 27 tej samej ustawy), ale otrzymanie zapłaty za zwrócone butelki zależy już tylko od tego czy macie rachunek i czy sklep daje taką możliwość, odmowa zwrotu nie jest w tej sytuacji sankcjonowana.
Ustawa nakłada obowiązki również na producenta, musi on odbierać puste opakowania na własny koszt, również pod karą grzywny.

W pozostałych krajach Europy takich jak Niemcy czy Finlandia w wielu sklepach, nawet osiedlowych marketach są specjalne automaty w których zwraca się butelki, za co otrzymuje się zwrot pieniędzy i jest to całkowicie naturalne dla mieszkańców, no i oczywiście opłacalne. I to nie tylko szklane butelki, ale również istnieje obowiązkowa kaucja na plastikowe butelki. Po moich rozmowach zauważyłem, że nie traktowane jest to jako uciążliwa czynność do wykonania, ale najnormalniejsze zachowanie w trosce o ekologię.

Browarnia nigdzie się w Polsce z tym dotychczas nie spotkała na większą skalę, bo nawet zwrot butelek szklanych obecnie jest dość trudny. W niektórych hipermarketach co prawda są takie maszyny do skupu, jednak wymagany jest dowód zakupu w postaci paragonu. Warto byłoby zainicjować działania zmierzające w kierunku popularyzacji zarówno zwracania butelek jak i powiększenia się liczby automatów skupujących.

Po przeszukiwaniu internetu znalazłem Akcję „Niezwrotny Bojkot” czyli pije piwo, szanuje środowisko, zorganizowaną przez zwolenników zwrotnych butelek. Cel jak najbardziej szlachetny, ale cieszy się małą popularnością, bo inicjatywę wspiera około 100 osób.

Za ideą zwrotnych butelek przemawia wiele słusznych postulatów, od czystości środowiska, dbania o estetykę okolicy, aż po bardziej gospodarne działania obywateli,
co składa się na budowanie świadomego społeczeństwa obywatelskiego.
Bo lepiej by butelki po naszym piwie leżały w oczyszczalni niż byśmy potykali się o nie spacerując wieczorem po parku.

Idealną możliwością byłoby, aby każde butelki można było zwracać, bez względu na ich wygląd, by nie ograniczać producentów w ich inwencji twórczej oraz nie hamować przedsiębiorców zajmujących się ich produkcją, a przy tym powtórnie wykorzystywać opakowania już raz wykorzystane, bo to nam opłaci się bardziej niż gdyby miały zalegać na wysypiskach. Ale to przyszłość. A przyszłość dzieje się teraz.

Jedna myśl na temat “Kilka słów o butelkach

  1. Żywiec wprowadził butelkę grawerowaną, to prawda, ale ta najpopularniejsza, o pojemności 0,5L jest jak najbardziej zwrotna. Niezwrotne są tak jak dotychczas jedynie 0,33L i 0,66L.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s